Sivu 1/1
Nyt niitä saa?
Lähetetty: 01 Huhti 2014 10:35
Kirjoittaja vatipää
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194889 ... utoja.html
vanha uutinen sinällään, mutta tuskimpa kukaan paaliin onnikkaa ajaa vaan se/ne myydään afrikkaan, venäjälle tms. maanosaan missä ei päästöistä välitetä..
Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 01 Huhti 2014 11:24
Kirjoittaja Wonderi
Venäjälläkin on nykyään vuosimallirajat käytettynä tuotaville ajoneuvoille, ei saa vietyä sinne. Ja suuri osa nyt poistettavasta ikäluokasta on melkein 14m pitkiä kaksiakselisia jotka on liian pitkiä usempiin maihin, osa liian pitkiä ja leveitä Suomessakin käytettäväksi 2019 alkaen.
Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 02 Huhti 2014 18:01
Kirjoittaja Wilcox
Ei ainakaan nettikoneen hinnat olleet päivittyneet vielä

Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 12 Huhti 2014 19:34
Kirjoittaja Calevi
Wilcox kirjoitti:Ei ainakaan nettikoneen hinnat olleet päivittyneet vielä

Ei ole hinnat päivittyneet juu, mutta käsitystä onko tarjonta tilanne parantunut?
Onko ilmoituksia enemmän kuin yleensä tähän aikaan vuodesta?
Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 13 Huhti 2014 09:05
Kirjoittaja vanha vanaja
uskokaa huvikseen ei ne hinnat minnekkään putoo hetkeen.Parhaat menee vielä purkuun

Vuoden vaihteen jälkeen saattaa kyllä olla että hinnat putoo,sillon tulee poistoon niin suuria määriä busseja ettei mikään purkaamo pysty niitä ottamaan vastaan
Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 13 Huhti 2014 11:38
Kirjoittaja Lahti32
Ei ne purkaamoon mene. Kun kukaan ei tarvitse niitä, ei tarvita myöskään osia. Venäjä perii viiden tonnin tullia neljän tonnin autosta, ei mene sinnekään. Afrikkaan kyllä sopii. Maailma pelastuu. -huoh-
Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 13 Huhti 2014 11:47
Kirjoittaja -KHS-
Onko ilmoituksia enemmän kuin yleensä tähän aikaan vuodesta?
Omaa aihiotani etsiessä seurasin nettikoneen bussi-ilmoituksia vähintään kolme - neljä kertaa viikossa. Oman käsitykseni mukaan ilmoitusten määrä on viimeiset puolitoista vuotta ollut suurinpiirtein vakio 150 - 170 kpl. Edes kesä/talvi ei ole havaittavasti vaikuttanut ilmoitusten määrään.
Re: Nyt niitä saa?
Lähetetty: 14 Huhti 2014 13:54
Kirjoittaja Wonderi
Kesällä vapautuu suuri määrä. Etsiikö niistä osa ostajaansa ja hintaansa sitten hetken ennen kuin hinta putoaa?
Tuolla liikennöitsijä myy mm. kolmea -97 12m kulkuriksi sopivan kokoista autoa.