LiFePo4 kennoista akkua Bussiin.

Avatar
Ervans MentalWorks
Apukuski
Viestit: 13
Liittynyt: 28 Loka 2023 23:14
Truck: Lahti Eagle 561 B12M
Location: Hyvinkää

LiFePo4 kennoista akkua Bussiin.

Viesti Kirjoittaja Ervans MentalWorks »

Meinasin puuhastella 3.2v 314Ah kennoista hupiakustoa bussiin. Näissä on kapasiteettia 1Kw/h kappale ja 8 kennoa muodostaa yhden 24v akun.
Even kennot siis ostoslistalla ja joko 16 tai 24 kpl tarkoituksena laittaa. Myynnissä on valmiita alumiinikoteloita jossa on JK;n bms valmiina ja sen pitäisi keskustella Victronin laitteiston kanssa. Hupipuoli on tarkoitus olla täysin erillään autosta, lukuunottamatta paria Victronin DC-DC muunninta mitkä lataisi hupiakustoa auton käydessä.

Toistaiseksi hankittuna Victron Multiplus2 5000VA 24v invertteri ja 4 kpl Astrosolarin 425 paneeleita. Paneelisäätimen hankinta odottelee, josko sopisi 2 paneelia vielä lisää.

Onko joku lähtenyt samalle tielle ja onko jotain huomioita?
Jule
Vapaaherra
Viestit: 2620
Liittynyt: 03 Loka 2015 20:58
Truck: B10M Carrus 501
Location: Sipoo

Re: LiFePo4 kennoista akkua Bussiin.

Viesti Kirjoittaja Jule »

Balanseri on hyvä laittaa, lisäksi.

Ja nuo lifepo4 laatikkokennot kannattaa asentaa puristukseen speksin mukaisella voimalla, jelppaa jotenkin sen kennon sisäistä rakennetta.

Ja se kannattaa huomioida että joidenkin kennojen kuori on jännitteinen, ja siinä on mahdollisesti vain ohut maalikerros eristeenä, jolloin kennot voivat mennä oikariin jos liikkuvat toisiaan vasten.
Avatar
Zuikkis
Ajoneuvos
Viestit: 922
Liittynyt: 24 Elo 2015 17:45
Truck: K113 Golden Eagle
Location: Hollola
Member id: 315
Viesti:

Re: LiFePo4 kennoista akkua Bussiin.

Viesti Kirjoittaja Zuikkis »

Jule kirjoitti: 20 Elo 2024 09:57 Balanseri on hyvä laittaa, lisäksi.

Ja nuo lifepo4 laatikkokennot kannattaa asentaa puristukseen speksin mukaisella voimalla, jelppaa jotenkin sen kennon sisäistä rakennetta.

Ja se kannattaa huomioida että joidenkin kennojen kuori on jännitteinen, ja siinä oln mahdollisesti vain ohut maalikerros eristeenä, jolloin kennot voivat mennä oikariin jos liikkuvat toisiaan vasten.
Joo akun pinnassa on yleensä onnettoman ohut kutistesukka, kyllä siihen kannattaa joku millinen muovilevy tms laittaa väliin. Jos ei muuta keksi niin muovisia leikkuulautoja..

Jkbms oli mainittu viestissä, sehän on siis balanceri myös. Se on ihan hyvä merkki.

Ei siinä välttämättä dc/dc:tä tarvi latauksessa, jos lataus on kytketty bms:n läpi että BMS irrottaa sen jos ylijännite uhkaa. Päivittäisessä käytössä lifepoa ei kannata ladata yhtään yli 3.4V, eli kahdeksan sarjalla 27.2V... mutta sitten esim kerran kuussa voi ladata jonnekin 3.60 - 3.65V jotta akut balansoituu paremmin.
Kaikenlaisia turailuja: http://zuikk.is/
Datsun 100A sähköauto-tarinaa päivitetty 2018. :)
Avatar
Ervans MentalWorks
Apukuski
Viestit: 13
Liittynyt: 28 Loka 2023 23:14
Truck: Lahti Eagle 561 B12M
Location: Hyvinkää

Re: LiFePo4 kennoista akkua Bussiin.

Viesti Kirjoittaja Ervans MentalWorks »

Nuo akkuboksit sisältää eristelevyt joka puolelle kennoja, myös väleihin ja rakenne on suunniteltu sopivaa puristusta varten.

Niitä DC-DC muuntimia meinasin lähinnä siksi että saan säädettyä niillä juuri sopivan latausjännitteen akuille, taitaapi latureista tulla vähän liikaa.
Autossahan on 3 kpl 110A 24v latureita ja orkkis ilmastointi on purettu pois, joten virtaa pitäisi piisata hienosti asunnon lataamiseen.
Vastaa Viestiin