Sivu 1/2

Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 12:45
Kirjoittaja Rosvolinna
Millaisia aggreja olette laittaneet autoihinne?

Minulla on tällä hetkellä jokin ilmajäähdytteinen 2Kva - toimii kuin junan vessa. Ainoana haittapuolena on kova meteli. Hieman myös epäilyttää tuo bensakäyttöisyys. Ei uskalla kovin ahtaaseen sijoituspaikkaan konetta laittaa.

Tapanani on kantaa vekotin muutaman metrin päähän autoata ja antaa säksättää.

Tavoitteena olisi saada "Rölliin" kiinteä varavoimala, jolla voisi käyttää ilppiä ja jääkaappia sekä muita verkkovirtakoneita.

Jääkaappi ja viihdehimmelit pyörii kyllä invertterillä, mutta ilpillä loppuu akut melko äkkiä.

Mikäli varavoimala olisi tarpeeksi hiljainen voisin luopua kokonaan kaasu-Primuksen laittamisesta. Ilpillä pystyisi lämmittämään -10 pakkasella. Mikäli varavoimala olisi nestejäähdytteinen voisi jäähdytyskierron laittaa kiertämään bussin pattereiden kautta.

Tuon bensavehkeen käydessä ei oikein tule uni silmään, Kun saa koko ajan pelätä milloin se räjähtää...

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 13:29
Kirjoittaja Reddewil
Eilen pohdiskelin ite tuota samaa. Mulla on 2,9Kva siniaaltoinvertteri aggre, joka käyvä pörpättää pienillä kierroksilla ja kaasuttelee sit tarvittaessa. Männä viikolla hitsailin kehikon jossa on nyt 6,5hp paikallismoottori johon on kytketty 65A 28V laturi, hyvin lataa jo pienillä kierroksilla. Tuo "laturi"-aggre on ehkä kuitenkin se minkä laitan, pitää akut tällissä ja 3kW invertterillä sitten väkerrän verkkovirran, akut on näppärästi puskurina. Tuohan on noin (1,8) 1,5kW eli kattaa hyvin tarpeet jos ilpoa ei käytä. Toki toisen laturin laittamalla vois sitten pyörittää mitä vaan.
Vanerista meinasin tehä lootan jonka vuoraan millin sinkityllä pellillä sisältä ja tuon lootan sitten nakkaan tavaratilaan. Ite metelihän kummassakaan ei ole kova, mutta värinät tuntuu, joten kokeilen lahti32:n konstia laittaa loota sisuskumien varaan.
Ku sais itestään vaan irti tuon että tekis ensin pokkauskoneen jolla taittelis pellit...
Lämmityksen ajattelin fossiilisilla tehä ku tehoon nähden on kovin helppo kulettaa energiaa ja hiljanenkin on. Kolmehan nuita nyt on, 8kW ja 23,3kW vesipelit ja 6,5kW ilma...

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 13:43
Kirjoittaja Rosvolinna
Toisaalta voihan sitä bussin konetta "tyhjäkäyttää" - siinähän se auton laturi pyörii samalla.

Meteli ei ainakaan ole kova. Matalaa kurmutusta ainoastaan. Röllissä kone on hyvin äänieristetty.

Mitäköhän mahtaa olla kulutus/tunti 400-500 rpm ja riittäkö laturin potku noin pienillä kierroksilla?

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 14:08
Kirjoittaja Reddewil
No ei tee mieli jättää yöksi ryskyttämään joutokäynnille ja eipä taija polliisikaan katella hyvällä. 600 taitaa olla tyhjäkäynti jos oikein muistan, kulutuksesta en osaa sanoa mitään. Laturi 110A riitti joutokäynnillä 1,5kW lv.varaajalle 150W lattialämmölle ja 800W vesipumpulle (pätkäkäyntiä), sekä auton muille systeemeille. Jännite ei tippunu mutta eipä noussukkaan -> n.24,5V. Eli vähän kierroksia lisää niin alko lataamaan n.27V.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 17:25
Kirjoittaja Lahti32
ilmajousitettu alusta poistaa enimmän osan melusta. Pakoputkeen voisi tehdä vesivaipan ja lisä-äänenvaimentimen. Mulla oli aggre konehuoneessa joten siinä oli eristeet valmiina. Kyllä se tavallinen kehikkomallin kiinakone pärisee ulospäin ihan liikaa. Vein varastoon koko vekottimen, ei sitä koskaan tarvi. Nytkin ollaan Lapissa, viime yönä -22 ja ottoteho töpselistä 2,2 kw, lämmitys ilpillä, lattiat primuksella ja nukkumakamari sähkötakalla pikkuteholla.... Ei kyllä jotenki osaa ajatella aggrea tänne pärisemään.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 18:11
Kirjoittaja Rosvolinna
Kyllä tuo Primus olisi akkujen kannalta hyvä lämmitystapa. Asuntovaunulla on tullut oltua viikkotolkulla ilman latausmahdollisuutta, mutta tuon bussin myötä on nuo verkkovirtakoneet jotenkin lisääntyneet.

Tuossa CD-vaunussani on Alden pystypannu se on myös todella sähköpihi. Sitä voi käyttää pistelämmittimenä ilman kiertovesipumppua. Sitä en tohdi repiä Rölliin. Primuksen-raatoja ja varaosia lojuu kyllä nurkissa.

Primusta pitää rassata harva se päivä. Tälläkin hetkellä pajan lattialla on yksi 2450-pannu, joka ei talven jälkeen suostunut syttymään. Alden pystypannua ei ole tarvinut avata seitsemään vuoteen - napista tulille.

Aggren päivitysajatus lähti siitä, tätä nykyä pitää raahata mukanaan eri polttoainetta joka koneelle. Petroolia, kaasua, bensaa, dieseliä ja halkoja. Aina joku lopussa tai ainakin vähissä.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 19:18
Kirjoittaja Wonderi
Ihme huono tuuri sulla Primuksien kanssa. Muistelen että kun melkein kaikki kesälomat ja monet talvilomatkin tuli lapsuudessa vietettyä Primus-lämmitteisissä Solifereissa (vm 81 ja 90), ei niille Primuksille tarvinnut koskaan tehdä mitään muuta kuin yksi kiertovesipumppu uusia. Niiltä edeltäneessä 70-luvun Aldessa oli murheita senkin edestä.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Huhti 2012 21:43
Kirjoittaja Rosvolinna
Yleensä Primuksissani vikana on ollut hapettuneet Abikot tai ruostepurun tukkima arina. Ei mitään sen suurempaa. Ihan toimiva keksintö, kunhan muistaa talven aikana muutaman kerran käyttää.

Kyseistä 2450 en muistanut koekäyttää puoleen vuoteen :(

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 08 Huhti 2012 18:46
Kirjoittaja kengu
Rosvolinna kirjoitti: Aggren päivitysajatus lähti siitä, tätä nykyä pitää raahata mukanaan eri polttoainetta joka koneelle. Petroolia, kaasua, bensaa, dieseliä ja halkoja. Aina joku lopussa tai ainakin vähissä.
Eikös tämä ole enemmänkin sellaista monipolttoaineisuuden etua ainakin mikäli pystyy yhtään samoja asioita tekemään erilaisilla polttoaineilla jolloin yhden loppuessa voi sitten käyttää toista. Toki jos diesel loppuu niin siinä kohdassa ollaan ehkä jo melko pitkällä pulassa, eli ehkä dieselin käyttöön tähdäten ja muita polttoaineita vähentäen on sitten hyvä. (:

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 12 Huhti 2012 20:33
Kirjoittaja Kulkuriksi
Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

http://www.mokille.fi/aggregaatti-valin ... -1010.html

Tietoa aiheesta, muutamia asioita mitä ei tule ajatelleeksi..

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 30 Heinä 2012 00:31
Kirjoittaja VonSinner
Itsellä olisi agren osto edessä, kumpaa suosittelette bensa vai nafta käyttöinen?

http://www.ultimatemarket.com/Published ... ode=UP7500

Tuollaista katselin tuossa aikaisemmin

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 30 Heinä 2012 09:22
Kirjoittaja KajNyy1
Agregaatin kun sijoitatte sisätilaan niin irroittakaa siitä polttoainetankki ja sijoittakaa se muuhun tilaan. Muutoin saattaa polttoaine kiehua epäedullisissa olosuhteissa.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 30 Heinä 2012 10:33
Kirjoittaja Lahti32
Koska aggregaatti meluaa, haisee ja on raskas käsitellä, suosittelen pientä 1000 watin Hondaa tai Yamahaa joka on mahdollisimman kevyt, pieni, hiljainen, toimintavarma ja akut saa ladattua. Mieluummin tonnilla honda mitä joku hirveä dieselijyskyttäjä

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 30 Heinä 2012 10:45
Kirjoittaja wiima63
Rosvolinna kirjoitti:Toisaalta voihan sitä bussin konetta "tyhjäkäyttää" - siinähän se auton laturi pyörii samalla.

Meteli ei ainakaan ole kova. Matalaa kurmutusta ainoastaan. Röllissä kone on hyvin äänieristetty.

Mitäköhän mahtaa olla kulutus/tunti 400-500 rpm ja riittäkö laturin potku noin pienillä kierroksilla?
12 litran kuorma-auton moottori kuluttaa noin 2.5l-4l/h riippuen mallista tyhjäkäynnillä tunnissa.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 30 Heinä 2012 10:49
Kirjoittaja Carman
Ei missään nimessä mitään halpaa dieseliä, meteli täysin sietämätöntä :evil:

Itsellä Honda Eu30is, hiljainen ja suht tehokas, tosin vähän painava sekin.
Tarvetta aggregaatille on ollut aika harvoin.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 30 Heinä 2012 13:22
Kirjoittaja VonSinner
Tuollainen bensa agre kuulema on hiljainen, onko siitä tietoa?

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 01 Elo 2012 23:34
Kirjoittaja salminen
Eikös tuossa olisi kaikki mitä kulkurissa tarvitsee :lol: http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedServ ... neraattori

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 02 Elo 2012 16:53
Kirjoittaja Victorjussi
Eipä kerrota tesipelejä, onkoon 50 vai 150.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 22 Loka 2012 19:56
Kirjoittaja Iski
Kävin lauantaina Karkkilassa V. Leinon syysmarkkinoilla ja tarttui matkaan invertteri aggregaatti oisko ollut 2400 W, 4 tahtinen ja mainostivat hiljaiseksi, hintaa oli 299 e. normaalisti 599. Jäi toistaiseksi Vihtiin appiukolle, niin ei vielä testatu kuinka toimii.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 07 Marras 2012 22:11
Kirjoittaja Iski
Agre testattu, on kohtuu hiljainen ja rälläkkä ainakin toimi hyvin eikä agren kierrokset juuri nousseet, ei kovin painavakaan ja näitä on kuulema vielä jäljellä karkkilassa tohon samaan hintaan 299, ja kyllä tällä ainakin kahvit keittää jos talvella tulee pidempi sähkökatko.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 08 Marras 2012 21:01
Kirjoittaja TN62
Hommasin Kiporin ig2600 vehkeen. Kokeiltu pihalla ja iso rälläkkä pyöri ihan hyvin. Hiljainen on....salkkumalli. Toinen agre on joku mitsubishin 2600....kovempi ääni kun täysin paljas ilman koteloa. Mitsu on parempi lähteen käymään...viimeistään kolmannella vetäsyllä. Kiporia saa vedellä paljon enemmän...vois tulpan vaihto ehkä auttaa. Mutta Kipori lähtee huomenna bussin kyytiin ihan vaan varmuuden vuoksi...toivottavasti ei tarvita.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 09 Marras 2012 08:33
Kirjoittaja B9M
Salkkumalli tulee meille varalle tuohon uuteen. Kipor 2,0Kw täällä Minimanissa alle 400€, mutku tarvis olla justiinsa tuo Teron 2,6Kw.
Vanhassa kiinni ollut HorsePower 2.6kw putkihässäkkä lähtee tuolta varastosta 100€:lla eikä ole pyörinyt yhteensä vielä tuntiakaan. T. Ari

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 09 Marras 2012 09:27
Kirjoittaja TN62
No kuule...kaikkihan on myynnissä (jos nyt välttämättä tuon mun agren haluat)....mutta saat sen hommattua Kärkkäiseltäkin. Oli alle 600 € ja postissa tuli.

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 09 Marras 2012 11:13
Kirjoittaja B9M
TN62 kirjoitti:No kuule...kaikkihan on myynnissä (jos nyt välttämättä tuon mun agren haluat)....mutta saat sen hommattua Kärkkäiseltäkin. Oli alle 600 € ja postissa tuli.
Ylivieskan Kärväisellä oli kesällä tuo isompi myyty loppuun. Pitääpä tutkia tilanne kun seuraavaksi käytään kierroksella. Olisinhan minä Tero tuon mielellään ostanut, muttei kaaniasaastuntut enää kelepaa. :wink: :lol: :lol: T- Ari

Re: Pohdiskelua aggrekaatin hankinnasta

Lähetetty: 09 Marras 2012 22:37
Kirjoittaja TN62
Se mikä pisti hankkimaan agren oli sellanen juttu, että Naantalin assmarketin pihalta ei auto enää startannut. Virta loppu...No, soitin paikalliseen hinuriliikkeeseen ja sieltähän apua saatiinja hieno palvelu. Mutta hinta oli jonkinmoinen.......arvatkaa paljonko maksoi.......väärin meni kuitenkin......250 egua!!!! No, nyt agre mukana varmuuden vuoksi. Arille sen verran...kai se agre jotain vaikutteita on kaniasta saanut. Nyt se on jo 3,5 kw!