Sivu 1/1
Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 07:01
Kirjoittaja Team Keimo
Oletteko laitelleet autoihin noita induktiolevyjä. Keittiömyyjä sanoi et ottais sähköä paljon enemmän kuin tavallinen ja kuumenisi aika kovin alaspäin.
Onkos noissa jutuissa perää? Kun pöytäpintaa on vähän niin olis vaan siitä kiva ettei se vahingossa sulattelis kauppakasseja.
T
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 08:38
Kirjoittaja pelti
En ole ongelmia havainnut, sairaan nopea käytössä, sähköähän noi kaikki syö

En käytä, kun yhtä levyä kerralla invertterikäytössä (2500 W jatkuvaa saa invertteristä, 5000 w hetkellistä). Puhallin siellä taitaa olla alla jäähdyttämässä, ja asennusohjeista löytyy varmaan, jos jotain rajoituksia / suosituksia on. (Ei ilmeisesti mitään dramaattisia, kun ei jäänyt mieleen.)
viewtopic.php?f=2&t=4595&start=75#p42089
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 10:25
Kirjoittaja B9M
Kaksilevyinen induktioliesi ostettiin ihan Irjan Matin suosituksesta. Projektiin tuli isoja ongelmia mutta induktioliesi tulee jos joku tulee. T. Ari
http://www.youtube.com/watch?v=6zEkP7LNgD4
Kumpikahan vie enemmän kiloWatteja

Re: Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 12:17
Kirjoittaja Reddewil
Induktio lämmittää astiaa eikä ihteään ja on kaikista vähiten sähköä vievä, jos vähemmällä haluu päästä niin laita kaasu tai löpöliesi. Kannattas sen keittiömyyjän vaan pysyä lestissään ja kaupata lastulevyä tiikin kilohinnalla edeskin.

Re: Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 12:46
Kirjoittaja Lahti32
Itse asiassa induktioliesi ei syö yhtään sähköä jos on uskominen sähkömittaria

nimittäin tuossa pari vuotta sitten rakennettiin tutkimustalo jonka energiankulutus oli tarkkaakin tarkemmassa syynissä, ammattikorkean insinöörit tutki mikä kuluttaa mitäkin. Kun talossa ei asuttu ollenkaan niin virtoihin kytketty liesi vähensi koko ajan virran kulutusta. Se induktio sotkee jotenkin mittauksen. Mutta päällä ollessaan Se tietysti vie muttei läheskään niin paljon kuin keraaminen tai valurautaliesi. Laitoin kotiin induktion jokin aika sitten ja sitä asentaessa panin merkille että kovin ohut johto siinä on. Entinen sormenpaksuinen oli kytketty kolmeen vaiheeseen mutta induktioliesi on yksivaiheinen, vaikka on neljä levyä. Tästä päättelisin että tavallisen nelilevyiaen induktion pystyisi asentamaan myös bussiin. Omassa on valopetroolilla toimiva wallas. Ihan hyvä muttei kovin nopea varsinkaan kun kotona on tottunut salamannopeaan induktiolieteen.
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 13:11
Kirjoittaja Reddewil
Oma koti-induktio (4-levynen wöörpooli) on speksattu 7600W tehoiseksi, kahta vaihetta haluu sisäänsä ja näppärästi tulo on abiko-sukuisilla liittimillä kytkettynä =D Mutta eihän se vie tota ku sillon jos kaikki levyt on täysillä ja eihän se oo ku hetki niin kaikki sopat kiehuu yli ja lihat palaa pannuun...
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 18 Maalis 2014 17:20
Kirjoittaja Rosvolinna
Ei kuumene alaspäin. Bussissa on yksilevyinen mallia Biltema. Muovinen loota jota voi käyttää puutason päällä. Joskus tuon avasin, kun oli jäänyt yöksi sateeseen. Hukkasi järjen, jouduin kuivaamaan sisuskalut. Sisällä oli käämi pienillä metallinipsuilla kiinni muovikuoressa eli ei tuo voi kovinkaan paljoa lämpöä tuottaa alaspäin.
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 20 Maalis 2014 20:36
Kirjoittaja Team Keimo
Taas on vedätetty vanhaa varusmiestä.
Oletteko laitelleet tätä autoihin, ajattelin potkia rullan leväälleen.
http://www.ebeco.fi/tuoteet/asuntovaunu ... -foil-48-v
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 20 Maalis 2014 21:38
Kirjoittaja mixuman
Mulla heräs tuohon mielenkiinto... minkä hintasta lie matto?
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 20 Maalis 2014 22:08
Kirjoittaja Oikkari
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 21 Maalis 2014 08:20
Kirjoittaja Sprinter
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 04 Huhti 2014 23:27
Kirjoittaja -KHS-
Iduktiokeittotaso on ollut minullakin mielessäni.
Ajatus on kulkenut tätä rataa. Kaksi keittopaikaa riittänee. Kahden kattilan induktiotaso löytyy ainakin Ikeasta, Gigantista ja Netraudasta. Hinnat 250 - 400 euroa. Sähkö noille kuitenkin kelpaa, 16 A sulake pitäisi olla. Jos akkujen varassa aikoo keittää, niin invertterissä saisi olla potkua ainakin 4000 W, jotta jääkaapillekin vielä riittäisi.
Tuo 4000 W kun otetaan ulos 24 V akusta, niin virtaa kulkee 167 A. Tällä virralla akku kuin akku on hyvin lyhytikäinen. Akkuja pitää siis olla enemmän. Kahdella akkuparilla virta tippuu 83 ampeeriin ja kolmellakin parilla virtaa on vielä 56 A. Neljällä akkuparilla virtaa kulkee 42 A akkuparia kohden. Silloin on ajossa 8 kpl 12 V akkuja. Melkoinen euromäärä pitäisi siis laittaa hupiakkuihin, jotta niiden purkuvirta saadan edes 40 A tienoille. Itse asiassa vaadittava akkujen määrä yllätti minut.
No sitten pitää laskea akkukaapeleille paksuuksia tuon neljän akkuparin mukaan. Jos purkuvirta on tuo liki 170 A ja jännite 24 V ja akkuparin ja invertterin välissä on kaapelia 2 m, niin kaapelin poikkipinta-alaksi riittää noin 13 mm2. Tämä oli varsinainen yllätys. Sitten kun näitä keskenään samanmittaisia akkuparien + ja - johtoja kytkee invertteriin, niin ennen invertteriäkin riittää 20 mm2 kaapeli jos + ja - kaapelilla on yhteensä 80 cm pituutta. Tehohäviö on koko ajan ollut max 0,5%.
Alunperin autoon ei pitänyt tulla lainkaan kaasulaitteita, mutta kun miettii kuinka paljon perunoita keittää 8 akulla ja vertaa akuston hintaa 11 kg kaasupullon hintaan, niin kyllä ne uudet perunat halvemmalla sillä kaasulla keittää. Eri asia sitten on maistuvatko ne yhtä hyviltä
Täällä tuumaus siis jatkuu.
Re: Induktioliesi
Lähetetty: 04 Huhti 2014 23:41
Kirjoittaja Reddewil
Starttiakussa on kovat purkuvirrat, 1000A =D . Kannattaa sitten muistaa että tuolla 4000W:llä poltat pihvin poroksi noin 60sek... Että se todellinen virran tarve paistoon/keittoon on alta kilowatti, 200-300Wh kun lämpötila on saavutettu.