Jule kirjoitti: ↑03 Heinä 2019 19:37
Tupperissa ainakin merkittävämpi akkuvaranto kannattaakin tehdä litium akuilla ihan painon takia, mutta aika harvassa kulkurissa paino tulee ongelmaksi.
Osittain tietysti litium akut ei ole niin kalliita miltä ne aluksi vaikuttavat, koska se ilmoitettu kapasiteetti on 100% käytettävissä, toisin kuin lyijyakuissa joissa ei parane käyttää kuin 50% kapasiteetista, ja toisaalta myös litiumakut kestävät lataussyklejä huomattavasti enemmän kuin lyijyakut, eli kun ne litiumakut on käytetty loppuun on saanut hommata jo monta kierrosta uusia lyijyakkuja.
Julen tietojen seurauksena katselin:::
”Kerta hankintana ” kallis, tekniset tiedot/ ominaisuudet hyvät,, katoin sundwind sivuilta 12v/ 125 Ah n1300€, huom
textissä ei saa kytkeä sarjaan (24/48 v ) vain rinnan max 3 akkua...onko tämä latausongelma sta johtuva ts vaatis
sähköautotyyppisen lataus laitteen ( kenno tarkkailu/ tasaus) ? ,, sisäisen valvontajärj ei toimi?
Xenonkauppa sivuilla 3,2 v 120 AH kennoja n180€ kpl+ kytkentä kiskot ja ohje sarjaan kytkennöistä (24v120Ah =n1,5 tonnia.