Faceliftaus

Ajoneuvon alustan teknisiset jutut, huoltovinkkejä jne.
hynynenj
Tosi harrastaja
Viestit: 45
Liittynyt: 28 Marras 2008 20:43
Truck: Hakusessa
Location: Tampere/Sysmä

Faceliftaus

Viesti Kirjoittaja hynynenj »

Tulipa tuossa mieleen, että kuinka paljon noissa bussin koreissa käy saman valmistajan eri vuosmallien osat keskenään. Näin täällä jonkun hienon faceliftauksen jostain 80-luvun mallista mutten löydä sitä millään. Minkähän valmistajan koreihin pystyy siis helposti tekemään päivityksen 2000 lukulaisen näköiseksi noin vuosimallesta -85-90. Entä mistä löytyisi kuvia?
Avatar
Reddewil
Vapaaherra
Viestit: 4445
Liittynyt: 08 Syys 2007 01:41
Truck: Tukato & FM
Location: Pori
Member id: 037

Re: Faceliftaus

Viesti Kirjoittaja Reddewil »

Deltalaisen uudempi keula, carrus on vissiin saranoitu erikohdasta kuin vanhempi keula, eli askartelua vaatii. Takavalot jos vaihtaa niin pitaa valojen pohjat tehdä/vaihtaa, eli käsityöt kunniaan =) Muista koreista ei ole tietoa, mutta mielelläni kuulisin itsekkin niistä.
-Koska sen voi tehdä myös itse-
hynynenj
Tosi harrastaja
Viestit: 45
Liittynyt: 28 Marras 2008 20:43
Truck: Hakusessa
Location: Tampere/Sysmä

Re: Faceliftaus

Viesti Kirjoittaja hynynenj »

Reddewil kirjoitti:Deltalaisen uudempi keula, carrus on vissiin saranoitu erikohdasta kuin vanhempi keula, eli askartelua vaatii. Takavalot jos vaihtaa niin pitaa valojen pohjat tehdä/vaihtaa, eli käsityöt kunniaan =) Muista koreista ei ole tietoa, mutta mielelläni kuulisin itsekkin niistä.
Juu käsityötä ei väistellä, eli juuri tuollaista muuttelua tarkoitinkin, että jos näkyväpuoli sopii mitoiltaan paikalleen edes pienellä muuttelulla niin se on hyvä. Kiinnityksillä jne ei sitten ole väliä, koska niitä on "helppo" askarrella. Käykös siis noissa Deltalaisissa keulapalat mitoiltaan ristiin missä vuosimalleissa tai mallisarjoissa?
Avatar
Bussiton
Vapaaherra
Viestit: 2400
Liittynyt: 18 Loka 2005 09:54
Location: Jokela
Member id: 015
Paikkakunta: Jokela

Re: Faceliftaus

Viesti Kirjoittaja Bussiton »

Kieltämättä on ittelläkin käynnyt mielessä josko. . . . . :lol: Autothan on suht saman levyisiä ja vähä tuunamalla saa vaikka mitä aikaan :shock: :mrgreen:
Volvo B10M(THD101GD)/Ajokki Royal-90, Scania K113/Carrus Star 602-95
Avatar
Lahti32
Vapaaherra
Viestit: 4282
Liittynyt: 03 Helmi 2005 09:05
Truck: Jäämeri Express
Location: Lumijoki

Re: Faceliftaus

Viesti Kirjoittaja Lahti32 »

Onpa ajankohtainen aihe... Mulla on just alkamassa 1979 keulan vaihto 1997 malliseen, tallessa on 97 eaglen maskipuskuriyhdistelmä ja laatikollinen uusia umpioita vilkkuja ja sumareita... Leveys heittää pari senttiä korkeus ei yhtään... On tullut katseltua "sillä silmällä" noita busseja ja kyllä lamput on samoja monessa merkissä, melko helpolla pystys päivittää 80 luvun falconit 96-05 näköiseksi. Keulan kaarevuus on ainoa "hidastava" tekijä noissa muutoksissa yleensäkin, esim. uusi 2008 Lahti Flyer on muodoiltaan uskomattoman samankaltainen vanhan 32/320 sarjan kanssa.
Tulevaisuus on sähköinen
Vastaa Viestiin