Sivu 1/1
Re: Termostaatti rikki vai jotain muuta?
Lähetetty: 12 Kesä 2009 11:12
Kirjoittaja Reddewil
Ekana tuli mieleen että oisiko systeemiin jäänyt ilmaa joka aiheuttaa aukeamisen viivettä, mutta kattilatesti kumosi tämän. Jotkin termarit kyllä aukeavat todellakin ihmeen vähän ja toiset enemmän. Viallisia on tullut itsellekkin vastaan, tuntuu että nykyään ei saa mitään kunnollista. Millä mittasit lämpötilat ja minkä lämpöinen termostaatin pitäisi olla? Joissakin koneissa lämmöt onkin 100 ja vähän yli, mutta ei kai tuon ikäisessä dieselissä?

Re: Termostaatti rikki vai jotain muuta?
Lähetetty: 12 Kesä 2009 21:32
Kirjoittaja motoku
voikohan se olla väärin päin siellä ontelossaan?
Re: Termostaatti rikki vai jotain muuta?
Lähetetty: 12 Kesä 2009 22:31
Kirjoittaja konenikkari
Termostaatti, ja moottorin lämpötilan mittaus ovat erillisiä toimintoja.
Moottorin lämpötilanäyttö myös voi näyttää "perunoita"
Nestekiertoon voi myös liittyä ko. ongelma, olen vaihtanut vesipumppuja, joissa pumpun siivistä on ollut todella vähän jäljellä, jolloin neste ei kierrä, ja termostaatti, ja lämmön mittauspiste nauttii aivan eri lämpötiloista.
Aika yleinen syy on myös nuo ilmavaivat, varsinkin jos järjestelmän vesikiertoon on lisätty jotain laitteita.
Vähänkin nestetilaan paineita vuotava, esim kansitiiviste myös aikaansaa hyvinkin omituisia ilmiöitä.
Termostaatin, moottorille aikaansaama lämpötila ei välttämättä, ole sama kuin termostaatin "kattilassa" lämmittämällä aikaansaatu, ja "löydetty" lämpötila.
"Kattilan" eri osissa, pienellä vesimäärällä, lämpötila voi heitellä paljonkin, riittää, kunhan termostaatti paineistemattomassa kattilassa, on täysin auki 100:ssa asteessa.