Sivu 1/2
Renkaat hakusessa
Lähetetty: 09 Joulu 2010 21:34
Kirjoittaja Travelberg
Aloinpa arvuutelemaan nuita renkaiden kuntoa, näyttää olevan halkeamia melkoisesti.
Oiskohan se viisaampaa ostella uudet vai pinnatut, onko kokemusta kohtuu hintaisista rengasliikeistä täällä etelän päässä.
Ei osunut silmää aikaisempaa rengasjuttua, kun selailin sivuja.
KB
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 09:06
Kirjoittaja Bussiton
Taakse tietty pinnatut ja eteen ekalla pinnalla olevat

Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 10:56
Kirjoittaja 3510
saitko yv viestini
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 14:23
Kirjoittaja wanderfreund
oscarrenkaat.fi
pinnatutkin on ihan hyviä ja kuljetuspalvelu pelaa lahden yli
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 14:39
Kirjoittaja Lahti32
Pinnatut oscarrenkaassa 113e kpl + alv eli takarenkaat koko kierros alveineen 556 euroa
Kuulostas että jos lähettää vanteineen rungot niin tulee vanteineen uusilla pinnoilla takaisin. Aika kiinnostavaa, olisiko joku Oulun seudulta laittamassa samaan satsiin, minimi 8kpl, mulla olis 4-5 kpl tarvis pinnoittaa. Tulis kumekset pinnoitettua puoleen hintaan paikallisiin nähden.
Onko nämä sitten niitä pintoja joita tuolla tien varsilla rötköttää?
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 17:41
Kirjoittaja Zyke64
wanderfreund kirjoitti:oscarrenkaat.fi
pinnatutkin on ihan hyviä ja kuljetuspalvelu pelaa lahden yli
Elekää hyvät ihimiset eteen pinnattuja suunnittele

Jos oma turvallisuus ei kiinnosta niin ajatelkaa muita tielläliikkujia

Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 20:47
Kirjoittaja Lahti32
kyllä niitä pinnattuja voi takana pyörittää mut eteen en minäkään laittas
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 21:37
Kirjoittaja wanderfreund
tietysti eteen pinnoittamatonta ja mahdollisimman hyvää ainakin näin talvella.
kyllä noi estonian renkaat kuulemma hyvin on kestäneet, nää on näitä valintakysymyksiä.
Kyllähän Suomesta suht edullista pinnattua saa myös.Muutaman vetopintasen tarvitsisin myös...
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 10 Joulu 2010 23:31
Kirjoittaja joope
Miten muuten saako pinnatuilla vetosilla ajella 100km/h?
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 11 Joulu 2010 08:44
Kirjoittaja Victorjussi
Renkaita potkineena aattelin kirjottaa.
Renkaan nopeusluokka pitää satasen autossa olla vähintään J. Pinnoitetuilla ajamista ei laki kiellä satasen autoillakaan. Eturenkaana saa käyttää myös pinnoitettuja, toki ei sitä kukaan suosittele.
Renkaan rungon kunto, samoin kuin vanteen kunto ovat eturenkaissa ne, joihin kannattaa kiinnittää myös huomiota. Eteen parasta. Vanteissa pultinreikien ympärys on syytä tarkistaa, kun käyttää irti. Jos löytyy halkeamia, niin siirto harrastemetsäkärryosastolle.
Pinnoitettavaksi ajatellun renkaan kunnon lisäksi kannattaa tarkistaa sen ikä. Valmistusvuosi ja viikko löytyy renkaasta DOT kirjaimien jälkeen numerosarjasta. Siinä on ilmoitettu yleensä valmistusviikko ja -vuosi esim. 3807, valmistettu viikolla 38 vuonna 2007. Henkilöautopuolella parasta ennen päiväys ts. myyntiaika lasketaan viisi vuotta tuosta merkinnästä. Kylähullujen ajokeissa se tieten vasta alkaa tuosta päivästä

, mutta kuitenkin.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 01 Syys 2011 17:01
Kirjoittaja Lahti32
Onko tällä hetkellä tietoa mikä olisi paras ostopaikka pohjoissuomessa pinnoitetuille renkaille, missä on halvimmat renkaat asennettuna. Noilla silestoneilla ei kyllä enää ensi talveen lähdetä suttaamaan

.
Ei kiinnosta sellainen että jostain hommataan pelkät kumet ja sitten niitä haalataan erikseen asennettavaksi jonnekkin missä katotaan kieroon

että vai pitäs laittaa viron renkaat sulle paikalleen

. Sepä tekee neljäsataa sitten

Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 01 Syys 2011 17:12
Kirjoittaja Berkhof
Itse ajattelin loppuvuodesta tilailla Gummit Oskarilta.. Ei kotimaasta tulleet tarjoukset lähesty..
Ainakin eteen uudet vanteineen, pinnatut tai uudet taakse harkinnassa.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 01 Syys 2011 20:03
Kirjoittaja RH
Pohjois-suomessa kannattais kysyä Vianor Pyhäsalmi, pihalla käy senverran laajalti liikkuvaa kalustoa, että jos ei hinnat olis kohdillaan kävisivät muualla. Tämä vain henk. koht. arvaus.
Eivätkä katso kieroon pelkän rengastyönkään teettäjää, kysyppä pelkän vannetyön hinta ja ehkä yllätyt.
Ps. tämä ei ole mainos.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 01 Syys 2011 21:23
Kirjoittaja ventora
jos on tarvetta goodyearin uusille nastarenkaille minulla on edessä pakasta vedetyt ja vois myydä järki rahaan vanteineen,ei raskis nastoja repiä pois.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 01 Syys 2011 21:24
Kirjoittaja cimo
Jotkut kehuvat Haaparannasta löytyvän edulliset renkaat. Omaa kokemusta ei ole, mutta kuullut useammasta suusta...
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 01 Syys 2011 22:04
Kirjoittaja wiima63
Mulla on virossa pinnatut kivirenkaat maansiirtoautossa takana. Ostin 8kpl joista 3kpl joutu vaihtamaan ekan 2000km aikana kun pinnat irtosi. Nyt ne on ajettu noin 15000km ja yli puolet kuluneet jo pinnastaan. Eli pinnan liimaus todella huono ja kilometri kestävyys aivan hanurista. Itse en niitä suosittele. Myös noita "21" talvipintoja hiplailin mitkä oli virossa pinnattu niin kumi tuntui todella kovalta. uskon että ei ole kyllä mitään pitoja talvella.
eteen ei sit pinnattuja vaan ihan orginaali rengasta.
edit: Ainiin ja pompottaa kun ajaa tyhjänä... Millasia kokemuksia muilla ?
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 02 Syys 2011 05:17
Kirjoittaja b12m
Itsekään en eteen laittaisi pinnattuja, mutta onpa noita "suuriakin" linja-autoliikennöitsijöitä, jotka käyttävät osassa autojaan pinnattuja myös edessä. Nykytyömaalla vetävät useimmiten pinnattuja, edessä aina ensimmäistä kierrosta meneviä.
Tuollaisilla kunnolla tehdyillä pinnoitetuilla etupyörilläkin on töitä tullut tehtyä, ja pakko myöntää, ettei ainakaan hyvässä kesäkelissä havainnut ajossa mitään eroa "uusiin" pyöriin. Riippunee voimakkaasti käytetyn rungon kunnosta sekä itse pinnoitustyön laadusta? Tästä huolimatta, en osaa suositella pinnattuja eteen edes kulkurikäytössä... Useimmilla kun yhdet uudet etupyörät kestänevät sen mitä autokin? Km-suoritteet taitaa jäädä varsin pieneksi verrattaessa ammattiliikenteen autoihin...
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 02 Syys 2011 16:02
Kirjoittaja haaveilija
Lahti32 kirjoitti:Onko tällä hetkellä tietoa mikä olisi paras ostopaikka pohjoissuomessa pinnoitetuille renkaille, missä on halvimmat renkaat asennettuna. Noilla silestoneilla ei kyllä enää ensi talveen lähdetä suttaamaan

.
Ei kiinnosta sellainen että jostain hommataan pelkät kumet ja sitten niitä haalataan erikseen asennettavaksi jonnekkin missä katotaan kieroon

että vai pitäs laittaa viron renkaat sulle paikalleen

. Sepä tekee neljäsataa sitten

Ilman muuta Haaparanta ja KM-däck, ja vielä jos haet "firman piikkiin" on hinta entistä parempi kun moms 0 %
Itse olen sieltä hakenut Superstariin talvipintaiset ja uuden renkaan hinta alle laitettuna oli lähes sama kuin Oulussa pinnatun renkaan hinta. Myös rengastyö on siellä halpa.
Isot kuljetusliikkeet saa Vianoreilta yms. sellaiset alennukset että me voidaan vain haaveilla, yksittäinen kulkuri maksaa OVH:n
Huono puoli siinä on se että vaimo haluaa mukaan Ikeaan ja kaikki säästö palaa sinne, joskus jopa enemmänkin

Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 02 Syys 2011 16:24
Kirjoittaja Lahti32
haaveilija kirjoitti:
Huono puoli siinä on se että vaimo haluaa mukaan Ikeaan ja kaikki säästö palaa sinne, joskus jopa enemmänkin

niinpä

nimim. kokemusta on
Oulussa olis hyvää käytettyä vanteineen 800e 4kpl, pinnatut allelaitettuna 1200e 4kpl useammassakin paikassa. Paljonko ne KM-Däckin renkaat sitten maksoi

Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 02 Syys 2011 17:02
Kirjoittaja haaveilija
Lahti32 kirjoitti:haaveilija kirjoitti:
Huono puoli siinä on se että vaimo haluaa mukaan Ikeaan ja kaikki säästö palaa sinne, joskus jopa enemmänkin

niinpä

nimim. kokemusta on
Oulussa olis hyvää käytettyä vanteineen 800e 4kpl, pinnatut allelaitettuna 1200e 4kpl useammassakin paikassa. Paljonko ne KM-Däckin renkaat sitten maksoi

En kyllä muista enään tarkasti mutta tuohon väliin ne osui, oisko ollut 250-300 euron luokkaa kipale alle laitettuna. Paas kilauttaen ja kysymään, tala finska okså

Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 02 Syys 2011 17:19
Kirjoittaja RH
Kovalta kuulostaa Oulun käytettyjen hinnat.
Tuohon ruotsinpuolen hintojen verottomuuteen kannattaa suhtautua varauksella, ellei yrityksen toimiala liity ajoneuvoihin varautukaa maksamaan verot sitten myöhemmin.
Totta tuokin et isommille toimijoille esim Vianorin hinnat varmasti toiset kuin satunnaisille asiakkaille.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 02 Syys 2011 19:47
Kirjoittaja wiima63
tänään tuli euromasterilta talvipyörä tarjoukset 205e oli joku pinnattu ihme merkki sit 220e euromasterin pintaama. päälle sit vielä alv ja työt.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 03 Syys 2011 05:27
Kirjoittaja haaveilija
RH kirjoitti:Tuohon ruotsinpuolen hintojen verottomuuteen kannattaa suhtautua varauksella, ellei yrityksen toimiala liity ajoneuvoihin varautukaa maksamaan verot sitten myöhemmin.
Ei pidä paikansa. Suomen verottajalle ei Ruotsin alv0% myynti kuulu ja Ruotsi ei voi niitä täältä jälkikäteen periä, ainoastaan tavaran myyjä voi joutua maksamaan veron ruotsiin jos käy ilmi että on myynyt 0-verolla vaikka ehdot ei täyty.
Toimialaa siellä ei kukaan kysele, se kun voi olla kaupparekisterissä esim "kaikki laillinen liiketoiminta" tai "moniala". Yrityksellä pitää olla voimassa oleva alv rekisteröinti ja y-tunnus sekä tavaran noutajalla/maksajalla täytyy olla firmaan nimenkirjoitusoikeus. Eli kaverin firman Y-tunnuksella homma ei enään onnistu. Tämä tarkistetaan aina kun ostat 0-verolla, myyjä tekee päätöksen myykö 0-verolla vai ei.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 03 Syys 2011 23:23
Kirjoittaja RH
Onpa noita täällä joutuneet maksamaan jälkeenpäin.
Re: Renkaat hakusessa
Lähetetty: 04 Syys 2011 13:54
Kirjoittaja VANHOOL
Kyllähän se näin vain on että vähän kuuluu suomen verottajallekkin tai ainakin kiinnostaa. Eli jos jostain toisesta EU-maasta myydään verottomana vaikka tänne niin myyjä maassa tehdään EU-myynti ilmoitus joka välittyy suomen verottajalle. Eli jos ei puhtaat jauhot pussissa niin voi varautua kyselyihin ja lisälaskuihin.