Sivu 1/2
uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 08 Kesä 2012 22:19
Kirjoittaja jeepster
Uskaltaako juhannusreissun tehdä vai oisko syytä vaihtaa jo ennakkoon?
matkaa tulee n.300km/suunta. Katsastusmies päästi läpi, mutta sanoi että poliisin kanta voi olla toinen. Oman turvallisuuden takia vois olla syytä kyllä vaihtaa, ainakaan satasta ei varmaan kannata enää ajaa.
Mitäs tuollaiset muuten mahtaa maksaa? kolme samanlaista, yksi uudenpi. Edessä hyvät renkaat, joskin pinnatut (saako näissä ees olla pinnattuja edessä?)

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 08 Kesä 2012 23:24
Kirjoittaja Reddewil
Saa olla pinnattuja edessäkin. Oon nähny pahempiakin runkoja, ja levähtäneet hajoo yleensä pinnasta, mitä raatoja kattelee tässä 8-tien varressa =) Katsurihan sen on tiliikennekelpoiseksi arvioinu, joten radalle vaan!
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 00:34
Kirjoittaja kulkuri
Enonkosken purkaamolla oli viimekesänä hyvän näköisiä kumeja vanteineen 150e kpl.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 01:05
Kirjoittaja Lahti32
Tuommosilla minä ajoin 50tkm pitkin maailmaa. Koko ajan pelko persiissä millon räjähtää. Katsastusmies jysti noihin halkeamiin rautakangella mutta joutu toteaan ettei räjähtäny. Kannattaa katella uusia kumeja, pinnattu takakumikierros makso 1550e ja eteen uutta 600e.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 07:56
Kirjoittaja Wonderi
Paripyöristä jos yksi räjähtää niin ei todennäköisesti vielä mene lepikkoon. Riekaleet saattaa tosin rikkoa lokarin kaaren ja tienvarressa on epämukava vaihtaa varapyörää (onhan se mukana tuommoisilla ajaessa?) alle. Vasemmalle puolelle vielä kamalampi vaihtaa.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 08:52
Kirjoittaja wiima63
Itse en lähtis tommosilla enään liikenteeseen. en lähelle enkä kauas.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 10:20
Kirjoittaja Lahti32
Kysytäänpä niin päin että kenellä on räjähtänyt rengas tuollaisten halkeamien takia? Ja kenellä on lähteny pinnat irti.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 10:22
Kirjoittaja vanha vanaja
ja vaikka kaikki haukkuu noita kiinanrenkaita niin soittaisin Nurmijärvelle Ruusulinnalle ja laittasin halpaa kiinankummia taakse.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 15:17
Kirjoittaja jason
vanha vanaja kirjoitti:ja vaikka kaikki haukkuu noita kiinanrenkaita niin soittaisin Nurmijärvelle Ruusulinnalle ja laittasin halpaa kiinankummia taakse.
Anteek taas tyhmyyteni, mut myykö tanssilava renkaita??!! Eli vinkkaa ny mullekki mistä niitä saa...

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 15:29
Kirjoittaja only4pro
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 17:46
Kirjoittaja ASTech
Lahti32 kirjoitti:Kysytäänpä niin päin että kenellä on räjähtänyt rengas tuollaisten halkeamien takia? Ja kenellä on lähteny pinnat irti.
En tiedä miten liittyi halkeamiin, mutta minulla hajosi räjähtämällä 2 tuon näköistä rengasta yhden kesän ja 7tkm aikana. Ne oli tosin huomattavan paljon pienempiä, muistaakseni 8R17,5 ja ikääkin aika paljon ~15v.
Juuri ne lojahti, missä oli tuollainen säteittäinen hakeama.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 18:55
Kirjoittaja Victorjussi
Äkkiä ilmoja pois suhisemaan noista renkaista ja varovasti itse "kuopiota kohti". Nuo on jo metsäkäytössäkin vaaralliset.
Kuvitelkaa tilannetta helteisellä asvaltilla, kun toinen on räjähtänyt. Aletaan ottaa pultteja pois, että matka pääsis jatkumaan. Silloin kuuluu PAM ja toinenkin posahtaa, rengas joka on siis myös nyt joutunut ylimääräiseen rasitukseen. Se on ihme, jos siittä selviää ilman pysyviä vammoja. Kollega oli tunkkia laittamassa alle, kun kävi em, tapaus. Paineaalto paiskasi miehen auton alta ojan pohjalle. Ei mennyt henki, kun ei lyönyt itseänsä mihinkään.
On nämä isojen autojen renkaat sellaisia paineastioita, että pitää ottaa tosissaan.

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 09 Kesä 2012 19:17
Kirjoittaja vanha vanaja
juuri tämä.Triangel merkkistä rengasta ollaan käytetty ja kestää elementinajossa ja reiluissa ylikuormissa.
luulisi siis kestävän bussin allakin.ja mikä parasta pito on jotain uskomatonta liukkaalla.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 07:24
Kirjoittaja Vesku
Mulla oli takana toinen sisemmistä tuon näköinen, heti piti vaihtaa kun huomasin. Sitten vasta reissuun..
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 08:25
Kirjoittaja Bussiton
Itse en enään ajais kun rengasliikkeeseen

viime syksynä taakse vanhempaan ja nyt perjantaina tohon eturenkaan vaihtaneena en lähtisi kokeilemaan kepillä jäätä

takaa kun meni niin rikko vaan sisälokasuojan ja nyt onni onnettomuudessa kävelyvauhdissa ei mitään (ehdittiin kotoa Visulahteen)

vähän kyllä kylmäsi kun tuli paukuteltua tota moottoritietäkin satasta

jos olisi siinä vauhdissa posahtanut niin olisi tainnut matka päättyä siihen

Niin ja sit kannattaa katella että olisi se rengasavain autossa, mun oli näköjään jäännyt matkan varrelle

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 09:46
Kirjoittaja jason
Mut minkä"näköset" ne sun renkaat Bussiton oli? Olik ne noinhalkeilleet ko tos ekakuvassa, vai vaan muutama raamu vai mitä??
Mulla on yks 5v vanhoist pinnottamattomista Hyvist Vuosist pienillä halkeemilla, tai no viivoilla, ihan sielt vanteen juuresta.
Luulinki ekaks et tyttö tai joku piirtäny kynällä pikku viivoja, mut ei :/
Edit: Ja harmittaa jos ja kun vaihtaa joutuu, ku renkaissa täydelliset pinnat ja hyvä pito!!

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 10:28
Kirjoittaja Bussiton
No ne renkaat oli ulkonäöltään noihin verrattuna tosi hyvät

mut tietty takana ei niin paha ole jos on toinen sen verran hyvä et pysyy ehjänä, ainoo noissa tuppaa oleen et kun mossahtaa ajossa niin alkaa paikat hajoon

Sehän näillä kilometreillä mitä ainakin mä ajelen on että loppuu noista renkaista melkeen ekaks rungon kun olisi vielä pintaa

onneksi on odottamassa alle pääsyä tollaset kolmisen vuotta vanhat rungot ekalla pinnalla

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 14:48
Kirjoittaja vanha vanaja
no joo,nyt kun oon livenä nähnyt noo renkaat niin vaihtoon ja pian

komee kulkuriaihio

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 19:28
Kirjoittaja Lahti32
Mun oli paljon pahemmat. Yksi oli vielä kyljestä hangannut sentin syvän ja 7 senttiä leveän kerroksen pois johonki jossain aikasemmassa autossa. Halkeamat oli ainakin 10mm leveitä ja pari senttiä syviä. Sitten ku alkoi sisemmistä teräsverkko paistaan niin vaihtoon. En seurannut riittävästi renkaiden kuntoa. Eipähän nuo räjähtänytkään mutta en yllytä kyllä kokeilemaan kuinka kauan vanha rengas voi kestää. Kallista hommaa on ostaa kaikki kerralla ja jos ei osta niin viereinen kuluu parissa kesässä ja taas saa ostaa.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 19:44
Kirjoittaja VANHOOL
Kallista lystiähän se rengashomma on, mutta huonossa tapauksessa on sekin vaihtoehto että jossain rankkasateessa alat yön pimeinä tunteina vaihtamaan vetosia ja siinä samalla katselet että olipa huonoa tuuria kun vei puoli kylkeä mukanaan. Jos tässä tilanteessa vielä sattuu auto olemaan suht. uudessa maalissa niin pikkasen voi syödä miestä.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 20:07
Kirjoittaja jeepster
Juu, nyt homma etee silleen, että lähen keskiviikkoaamuna hallille vaihtamaan jotkut lainarenkaat. sitten juhannuksen jälkeen tarttee jostain löytää parempia, ei millään raaskisi näillä kilometreillä laittaa uusia renkaita, viimekesänäkin n.1000km. Pitää vaikka purkaamolta käydä katsomassa josko sieltä jotain löytyis. Rupee tosta autosta olemaan toi runko tuolta takapäästä niin hapero, että vaatis aikamoiset hitsaustalkoot saada kuntoon, pitää tosissaan pohtia lähteekö tekemään.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 20:10
Kirjoittaja vanha vanaja
vaan koppa näytti melko asialliselle

Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 20:22
Kirjoittaja konenikkari
Mielellään voisit julkaista reittisuunnitelmasi
Jotta ei tultais sinne päinkään.
Todennäköisyyden mukaan rengas räjähtää 1/100
Ja se yksi on liikaa.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 11 Kesä 2012 21:10
Kirjoittaja jeepster
vanha vanaja kirjoitti:vaan koppa näytti melko asialliselle

Jos tarpeeksi kaukaalta katsoo, eipä noi rosteripellit oikeen miksikään mene.
Eipä noista renkaista koskaan tiedä, pahemmillakin on toiset ajellut, ja sit toisaalla ehjätkin räjähtelee.
Re: uskaltaako ajaa halkeilleilla renkailla?
Lähetetty: 13 Kesä 2012 19:32
Kirjoittaja jeepster
nyt on alla 315/70 renkaat.
nuo aikaisemmat kuvat oli kuskin ulommasta, ja sisempänä sillä oli kaverina tälläinen.

Oikealla oli ulompi paremmassa kunnossa ja sisempi lähes uudenveroinen. Kyllä tässä vähän pistää ajettelemaan et mitäs... Juhannuksen jälkeen alkaa kolmen käypäsen 295/80 metsästys.