Sivu 1/1

vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 29 Loka 2012 19:42
Kirjoittaja teletappi
Elikkäs narautin kaanian käyntiin pikkupakkasila ja paineen noustessa rupes takaa kuuluun niin kun varoventtaalin tussahtelu (kompuran liitin laskiläpi) onnex. Syy vettä linjassa mutta millä linjan saa auki ennen kevättä ellei kelit lauhdu. Oisko jotain ilmajarrujen jäänestoaineista apua.

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 29 Loka 2012 20:00
Kirjoittaja Rosvolinna
Plus-keli todennäköisesti sulattaa tukoksen. Toissa talvena Röllistä pamahti kuivuri jäähän. Varoventtiili päästi paineet. Rakennuslämppärillä lämmittelin kuivuria muutaman tunnin. Tämän jälkeen alkoi toimimaan. Kuivurin ulostuloon oli jäätynyt sohjoa.

Ryynikuivuriin ei saa laittaa jäänestoainetta. Ryynit vaihtoon, jos eivät kuivaa tarpeeksi.

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 30 Loka 2012 00:16
Kirjoittaja Reddewil
Jossahi kurvissa kompuran ja kuivaajan välis luulis vettä olevan, vai mihnä lie, mutta noin tuli mieleen...

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 30 Loka 2012 07:33
Kirjoittaja wiima63
Jos on aikaa niin lyö käyntiin ja nostata paineet nii ylös kun menee.sit hakkaa jarrulla paineet ihan alas ja anna nostaa ylös. Taas hakkaa jarrulla paineet veke ja anna nostaa ylös. Kompura lämmittää tällöin ilmaa järjestelmään ja saattaa ja yleensä avaakin jäätyneen tukoksen. Voit myös tarjoilla kompuran ilmanottoon valmiiksi lämmintä ilmaa. Pakoputkeen ku pistää sopivan letkun niin sillä on kanssa hyvä sulatella ulkopuolisesti jäätyneitä venttiileitä..

Voit myös rakentaa pressuist helmojen ja maanvälille semmosen hupun ja jostain nurkasta ku auto on huputettu ympäriinsä laittaa pressun alle rautaputken ja laskee siitä töhöllä tulikuumaa ilmaa auton alle. Varmadti sulaa kovemmallakin pakkasella....:) toimii myös kylmäkäynnistykseen hvin jossei ole lohkoa tai webastoa ja paukkupakkasilla pitää saada käyntiin ja sulatettua.

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 30 Loka 2012 08:41
Kirjoittaja Bussiton
Jäänestoa voi myös vähän lirauttaa kuivurista lähtevään putkeen :wink: mulle antoi yksi asentaja vinkin, että laittaa tota jäänestoa ja loraus automaattiöljyä sekasin ja sitä mixiä tuohon kuivurilta lähtevään putkeen, niin pysyy noi venttiilit vetreemmässä kunnossa :shock:

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 30 Loka 2012 11:29
Kirjoittaja ikilika
Edellispäivänä piruuttani ittekkin koitin kuinka oma vanhus hörähtää pikkupakkasessa tulille, ja aika nätisti tuo lähti. Saman ongelman huomasin -jäässähän joku linja on jostakin. Punanen viisari keräs paineet hetkessä päälle 8kg mutta valkonen jäi 4kg nurkille. Sammutin varoiksi kun ei oo kerran pakko minnekkään liikutella. Kattellaan sitte kevväämmällä josko olis sulanut. Pitäs vielä nuo akut kantaa talveksi lämpöseen...

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 30 Loka 2012 11:47
Kirjoittaja Reddewil
Älä kanna lämpöseen, säilyy akut viileessä paremmin ku katot vaan että niissä on täysi lastaus!

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 30 Loka 2012 13:34
Kirjoittaja ikilika
Jaa, näinkö meinaat? No helpottaa se, jää yksi työvaihe pois :lol:

Re: vesi ilmalinjassa jäätynyt

Lähetetty: 02 Marras 2012 18:20
Kirjoittaja teletappi
Ilmakuivain paikallistettu ja täytyy tyhjentää noi painesäiliöt mutta mistähän noita ryynejä saapi etulliseen hintaan jos tarve.