Sivu 1/1

Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 19 Huhti 2013 20:35
Kirjoittaja andiboy
Tervehdys!

Nytpäs menikin sormi suuhun kun Scania BR116 ei enää muutaman kuukauden seisonnan jälkeen käynnistynytkään. Kone kyllä pyörii, muttei mitään käynnistymisen merkkejä havaittavissa.

Testasimma sitten polttoainelinjan käsipumpulla tehdä paineet linjaan, tuloksetta. Myös on varmistettu että sekä ennen ja jälkeen polttoainesuodattimia tulee paineet. Polttoainesuodattimilta linja menee syöttöpumpulle (mekaaninen) mutta syöttöpumpultapa ei sitten tulekaan mitään ulos. Irroitettiin suuttimille meneviä linjoja useampia että tämän totesimme. Autossa on sähköinen sammutin, joka painaa syöttöpumpun kiinni (mekaaninen vipu). Testasimme myös tämän toiminnan, ja ihan oikein sen pitäisi toimia. Syöttöpumpun akseli pyörii kyllä, ja kaikki näyttää ulkoisesti aivan oikealta, paitsi että polttoainetta ei suuttimille tule.

Sanokaahan fiksummat, mikäs tuossa pumpussa saattaisi olla hätänä nyt?

Re: Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 19 Huhti 2013 23:08
Kirjoittaja mikko
Ettei olis tukossa? En tiedä miten puhdistaminen oikein onnistuis pumppu paikallaan, mut ennen irrottamista olis hyvä yrittää tällasta.

Re: Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 20 Huhti 2013 08:36
Kirjoittaja Victorjussi
Eihän vaan oo pakokaasujarru päällä :!:

Re: Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 20 Huhti 2013 10:33
Kirjoittaja andiboy
Victorjussi kirjoitti:Eihän vaan oo pakokaasujarru päällä :!:
En usko sen olevan toiminnassa tuossa, mutta eihän pakokaasujarru pitäisi syöttöpumpun toimintaan edes vaikuttaa, vai..? Ymmärtääkseni se kuristaa pakoilmaa näin kehittäen jonkinlaisen moottorijarrutuksen oloisen efektin. Pumpusta pitäisi kai silti tulla polttoainetta läpi.

Googlettelulla löysin jotain keskustelua semmoisesta kun annosteluventtiilin jumiutuminen. Sanoivat että käynnistäessä kun pumpun kylkeen koputtelee samalla kohtuullisella voimalla niin vois löytyä elämää. Pitänee tänään käydä kokeilemassa tuota, ja samalla varmistaa tuo pysäyttimen ja pakokaasujarrun toiminta vielä kertaalleen.

Re: Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 20 Huhti 2013 10:43
Kirjoittaja Lahti32
Kyllä ainakin Volvossa pakokaasujarru katkaisee polttoaineen syötön painamalla sammutinta. Tietty Scaniassa voi olla vaikeampia systeemejä.

Re: Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 20 Huhti 2013 11:34
Kirjoittaja Victorjussi
Joo, kyllä se sammuu scaniakin, kuin saunalyhty, jos pakokaasujarrua painetaan. Onpa ollut semmosiakin autoja, joissa ei tuo varsinainen sammutin ole ollut toiminnassa enää ollenkaan.
Se pakosarjan jälkeen oleva laitos on monesti otettu pois pelistä, kun alkaa vanhemmiten jumittaa. Ja kun se jää osittain päälle, ja ajelee muutaman sata kilometriä, saa makkarat paistettua punahehkuisessa pakosarjassa kätevästi. :D :D

Tuo kertomasi ongelma voisi myös olla se venttiilin jumittuminen. Jos sais vähänkään polttoainetta läpi pumpusta, desi kaksitahtiöljyä tankilliseen polttoainetta pelastaisi tilanteen nopeasti. Vanhoissa traktoreissa tuota kuulemma joskus esiintyy.

Onkos siinä jo se relekaappi siellä konehuoneessa. Se sammuttimen rele on siellä. Nyt oon unohtanu mikä se niistä on, mutta kokeilemalla varmaan löytyy oikea.

Re: Syöttöpumpun ongelma

Lähetetty: 20 Huhti 2013 14:58
Kirjoittaja andiboy
Noniin, ongelma ratkesi!

Vika oli sitten loppujen lopuksi kuitenkin sammuttajassa, joka jonkun sähköoikosen vuoksi toimikin yhtäkkiä väärinpäin. Eli sammuttaja oli koko ajan päällä ja sulki polttoaineen syötön. Kiitos kaikille vastanneille vaivannäöstä :)