Sivu 1/1
					
				Etuteltta / katos
				Lähetetty: 11 Maalis 2007 22:24
				Kirjoittaja Lahti32
				Minkälaisia etutelttoja on kulkureilla käytössä vai onko mitään 
 
Taitaa nuo pitkät markiisit olla aika kalliita ja onkos niistä millainen hyöty? Hommasin sellaisen bilteman ison 9x3m huviteltan ja sekin menee kunhan vähän vahvistelee kiinnityksiä ettei tuuli vie. Laittelinkin koukkuja auton kylkeen johon teltta kiinnittyy kunnolla. Vaikuttaa ihan hintansa väärtiltä tuo teltta.
 
			 
			
					
				
				Lähetetty: 11 Maalis 2007 22:26
				Kirjoittaja MAN
				Eipäs ole vielä mitään mutta hankinnassa ensi kesäksi on markiisi..... kiinnitykset näyttäs olevan paikoillaan n. 4-5m rättiä varten.....
			 
			
					
				
				Lähetetty: 12 Maalis 2007 08:51
				Kirjoittaja Bussiton
				Mä ostin tollasia pikkusia markiiseja nipun  
  
 oliskohan ollut pituus 2,5m ja tuliskohan ulos 1,6m 

 aattelin laittaa vaik 2kpl peräkkäin, jos jotakuta kiinnostaa vois olla vaikka jokunen kappale myynnissä 

 
			 
			
					
				
				Lähetetty: 12 Maalis 2007 17:34
				Kirjoittaja IRJA
				Tuo onkin fiksu idea 

  laittaa kaksi markiisia peräkkäin !
Meillä markiisi 6m pitkä ja kai 2.5m leveä ja joskus on huudettu naapuria apuun kun tuuli yllättänyt ja noin suuri rätti pitänyt saada sisälle ettei käänny kokonaan katon puolelle . Edellisessä autossa oli n3.5 metrinen ja sen kanssa pärjäsi aina yksin 
  
 
			 
			
					
				
				Lähetetty: 12 Maalis 2007 22:26
				Kirjoittaja MAN
				Bussiton kirjoitti:Mä ostin tollasia pikkusia markiiseja nipun  
  
 oliskohan ollut pituus 2,5m ja tuliskohan ulos 1,6m 

 aattelin laittaa vaik 2kpl peräkkäin, jos jotakuta kiinnostaa vois olla vaikka jokunen kappale myynnissä 

 
Oiskos kuvaa olemassa ja mitä pari kappaletta maksais. Kiinnityskin seinään kiinnostais kun on olemassa yhenlaiset kiinnikkeet seinässä.....
 
			 
			
					
				
				Lähetetty: 14 Maalis 2007 15:47
				Kirjoittaja Bussiton
				No jahka saan kaivettua ne esiin ja otettua kuvan  

 niin ja sit jos saan/osaan laittaa ne tänne 

 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 09 Syys 2012 14:12
				Kirjoittaja Lahti32
				Onkohan kellään sellaista etuterassia / katosta jossa olisi pohja, esim painekyllästetystä laudasta kansi, 30cm korkea, valmiista aitaelementeistä aidat ympäriinsä, valkoisesta pressusta katto. Tällainen voisi olla toimiva "telakka" jossa bussi ajetaan lavaan  kiinni ja siinä olis valmiina mökkipaikka. Vaikka omalla tontilla tai sitten kausipaikalla. 
Tuossa etuterassilla olis sitte puutarhakalusteet, pari piharuukkukasvia, muurikkapannu ja saunan vilvoitteluosasto. 12 metriä pitkä ja neljä leveä niin alkais sopimaan tepastella siinä.
Tämmöstä syksyisen sunnuntaipäivän suunnittelua tämä.
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 09 Syys 2012 23:45
				Kirjoittaja j0ri
				No eipä ainakaan täältä tuollaista löydy, muuta kuin haaveista, melkein samanlainen  

  Mutta jos liian hienon tekee, eihän siitä malta mihinkään etemmäs lähteä. Kyllä se pitäis olla mukaan otettava. Tosin jos meinaa kunnollisen tukevan mukana kuljetettavan terassin saada, niin väkisinkin vie paljon tilaa, vaikka ois miten osiin pilkottava. Ja sitten se pystytys ja purku.  
 
Meille tuli hommattua semmoinen huvikatos (3x3m), ei mikään häävi, mutta halpa, nopea pistää pystyyn, aukiaa saksiperiaatteella ja menee pieneen kuljetuskassiin. Pari tälläistä olis itselle ok.
Ovathan jotkut sen terassin katolle rakennelleet. Ei tarvitse pohjia alustella ja saanee nopeasti pystyyn, mutta rentouduppa siinä sitten jos pieniä lapsia tai alkohoolia saaneita reissussa mukana.
Peräkärry, josta avataan terassi bussin viereen ja kylpypalju totta kait. Semmosta vaan suunnittelemaan.  

 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 11 Syys 2012 16:28
				Kirjoittaja Wonderi
				Jos auto on muutaman sentin vaille suurinta sallittua leveyttä niin siihenhän voisi auton helmaan saranoidun ja vinssillä seinää vasten ajon ajaksi nostettavan teräsrunkoisen terassilattian. Ruma siitä kyllä tulisi. Se kukankuljetusauton perälautanostin terassina kuullostaa jo fiksummalta ja siistimmältä.
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 05 Helmi 2013 10:03
				Kirjoittaja AtAi
				35sekuntin kohdilta näkyy vilauksia meikäläisen, ihan kelvollisen kokosesta etuteltasta
http://www.youtube.com/watch?v=abRVzANEOR0 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 05 Helmi 2013 23:20
				Kirjoittaja Busabussi
				Mä löysin 4,5m leveän ja 3m ulos tulevan sähkömarkiisin viime kesänä Vammalasta 90e. Toimii, käy ja kukkuu niinkun pitääkin. Pyytää vähän puhdistusta kun on jäänyt aikanaan irroitettaessa puoli metriä auki. Sen kun saa sovitettua tuohon bussiin keulasta taaksepäin, niin yhdistettynä 6x3+3x3 telttoihin meillä on koko 13m katettuna kisoissa.
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 07 Helmi 2013 19:20
				Kirjoittaja Vesku
				5m salko etuteltan kiinnitysuraa caravaaniliikkeestä, sikaliimalla ja poppareilla katon laitaan kiinni. Siihen sitten pujotetaan pressu, jonka reuna taitettu sopivan vahvan narun kanssa kaksinkerroin. Ulkoreunassa kepit mate in ite. Näin meillä ainaki on alkuun päästy...
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 07 Helmi 2013 23:23
				Kirjoittaja Rosvolinna
				Minulla on ollut tuollainen pressukatos asuntovaunussa. Hopeapinta ylöspäin, niin ei kuumene kesällä. Talvi saa tulla rauhassa - lumikuorma repii sen urasta irti ja keväällä sen voi pujottaa takaisin 
Halpa ja toimiva. Tolppina minulla on ollut alumiiniset sähköputket, joihin olen laittanut M10 jengatangon pätkät päihin pattisalvalla. Pressun kulmat saa kiinni purjerenkaista.
 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 14 Helmi 2013 16:25
				Kirjoittaja Mopar
				Bussiin tehty tällänen yksinkertanen versio, eli uralista katon reunaan, profiilista runko ja pressu pressuliikkeestä, kokona 3,7*12. 
 
 Ja tästä selvinnee rakenne
 

 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 14 Helmi 2013 23:20
				Kirjoittaja Reddewil
				Moparilla on ylikomia! 
Kerros tarkemmin, minkälaista profiilia ja mistä, tuo tukikepakkosysteemi vaikuttaa patevältä (ei maahan tulevia tikkuja), mutta mites jos on myräkkää? Mistä pressukaupasta ja minkä plaatusta pressua?
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 15 Helmi 2013 12:30
				Kirjoittaja neppi
				Myräkkä jos tulee ni kippaa bussin kylelleen. Joka kerta sama juttu!
Ü
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 15 Helmi 2013 22:43
				Kirjoittaja Iski
				Niin tuleeko noi kaikki tuet erikseen ja irrallaan jollain pultti/ruuvi/tappi systeemillä kiinni vai miten, nimimerkki ostinko markiisin turhaan, eikä oo edes noin levee.
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 16 Helmi 2013 13:29
				Kirjoittaja Mopar
				Putket on outokummun kromiterästä (ei ruostu ja halvempaa kuin rosteri) muistaakseni 30*30*2 ja löyty mustajärveltä. Pressu on teetetty masan pressulla, porissa.
Jos myrsky tulee, niin mennään sisälle, markiisi kestää kyllä. Ei vielä hirmumyrskyssä olla oltu, mutta se on tosiaan rakennettu kestämään, eli voihan se bussi kaatuakin 

 Joka tuki on ihan erikseen, eli yhdestä putkesta tuli ylärima, sekä vinotuki, siitä tuo leveys. Yläriman päässä on koukku ja bussissa vartaavasti lenkki, joten ne saa koottua maasta käsin, eikä tarvii kiipeillä. Alareevalle on ikkunoiden välissä kiinnike (ihan putltti reikään) ja pysyy taatusti. 
 Pressu tulee uralistaa, ja paikoilleen vetämiseen ikäväkyllä tarvitaan kaks henkilöä, muuten tuon saisi kasattua/purettua yksinkin. 
 Taitaa siinä parilla hengellä mennä 15-20 min kasauksessa/purkamisessa. 
 Hemmetin oon tyytyväinen tuohon, mitä viimekesä sitä käytettiin.
 Saa tulla ihmettelemään, jos poikkeette Joskus äkkilähtö(kiihdytys)kisoissa.
 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 16 Helmi 2013 16:47
				Kirjoittaja Zippo
				Itsellä tuo 2 kpl 3x5m suojapeitteitä 10 klipsillä kiinnitettynä katon reunaan ja kolmella metalliputkella + naruilla autoon tuettuna on toiminut hyvin, hintaa tuli 50€ ja hyvin kestänyt kovemmatkin tuulet. Kasaus/ purku 15 min, tankojen/ narujen alta mahtuu kulkemaan ja ei tarvitse maahan kiinnittää mitään. 
http://www.kylahullutkulkurit.fi/galler ... play_media 
			 
			
					
				Re: Etuteltta / katos
				Lähetetty: 20 Helmi 2013 13:35
				Kirjoittaja peter025
				Ostin muutama vuosi sitten erittäin toimivat markiisit laitan linkin heti kun muistan mistä ne nyt olivatkaan!