Sivu 1/1

Tietoa Mersusta?

Lähetetty: 01 Touko 2007 22:47
Kirjoittaja mrmojo77
Hei!
Olen suunnittelemassa projektin käynnistämistä vanhan Mesen muuttamisesta matkailuversioksi ja kaipaisin tietoja. Auto jota olen kaavaillut on rekisteriotteen mukaan M-B L508DG-175 KASTEN KP/3500 vuodelta 1977.
Mitähän nuo kirjaimet ja numerot tarkoittaa, onko kyseessä pitkä ja täyskorkea versio, josta ei tarvitsisi kattoa korottaa. Kuinka pitkä ja kuinka korkea peräosa autossa on, mistä löytäisin mahdollista dataa autosta?
Kiitos kaikesta tiedosta.

Lähetetty: 02 Touko 2007 00:38
Kirjoittaja Jone
Luulen että about tälläinen on kyseessä:
Kuva

Linkki ikävästi viruttaa sivua mutta eipä taida olla muuta keinoa.
Menee vaan tosi hankalaksi tuo lukeminen kun on 100m pitkiä riviä..
http://www.nettikaravaani.com/viewVehic ... le_type=14

Lähetetty: 02 Touko 2007 07:33
Kirjoittaja B9M
http://groups.msn.com/matkamersut Tuolta löytyy kanssa tietoa ja varsinkin Mesestä. Tv. Ari

Lähetetty: 02 Touko 2007 09:22
Kirjoittaja mrmojo77
B9M kirjoitti:http://groups.msn.com/matkamersut Tuolta löytyy kanssa tietoa ja varsinkin Mesestä. Tv. Ari
Joo, tuonnekin hain jäsenyyttä, mutta ei ole vielä tullut vastausta hakemukseen. Näytti erittäin asialliselta sivulta.

Kiitos tiedoista.

Lähetetty: 02 Touko 2007 21:11
Kirjoittaja mrl586
jone-51k kirjoitti: Linkki ikävästi viruttaa sivua mutta eipä taida olla muuta keinoa.
Menee vaan tosi hankalaksi tuo lukeminen kun on 100m pitkiä riviä..
http://www.nettikaravaani.com/viewVehic ... le_type=14
Linkin voi lyhentää esimerkiksi tämän palvelun avulla.

Lähetetty: 03 Touko 2007 10:33
Kirjoittaja Metallikk
Ja melkein kätevämpi tapa ainakin nettiXXXX.comin kanssa on jättää nuo loppuhärpäkkeet pois osoitteesta, eli http://www.nettikaravaani.com/viewVehic ... ck=1225360 tai vielä lyhyemmin http://www.nettikaravaani.com/1225360 :)

Niin ja tietenkin voi jättää koko url:n pois ja kirjoittaa vain MB 508, joka ei tosin näytä toimivan nettiautojen yms. pitkien osoitteiden kanssa joissa on noita hakasulkeita vähän liikaa.
TinyURL on kätevä jos muita lyhennekeinoja ei ole mutta ikävä siinä mielessä että on mahdoton tietää minkälaiselle sivustolle on menossa pelkän kirjainyhdistelmän kautta.

Edit:
No onpa tuolla TinyURL:illa näköjään esikatselutoimintokin :o