Sivu 1/1

Ostetaan wc:n giljotiini paineilmatoiminen

Lähetetty: 15 Marras 2021 13:12
Kirjoittaja VOYAGER
Tuli puuhattua toinen aihio volvo 9700, jonka veskin annan nyt olla paikoillaan, ehkä.
Josko kuka purkanu wc:n pois, tarviisin paineilmatoimisen giljotiinin veskin tyhjennysaukkoon, nykyisestä murtunu letkuliittimen kierreosa.
Muutoin laittaisin käsikäyttöisen, mutta kun asennus pituus suuntainen, hankala vetää auki syvennyksessä, jos ei keksis välipalaa? :roll:

Itseltäkin jäi edellisestä, mutta tuli jo annettua pois.
Siitä huonompi tää paineilmalla toimiva, kun jumittuu pitkän käyttämättömyyden seurauksena, eikä riitä puhti avautua :(

Arvatkaapa mitä virtaa käsivartta pitkin pultteja avatessa? :twisted:

Re: Ostetaan wc:n giljotiini paineilmatoiminen

Lähetetty: 15 Marras 2021 20:54
Kirjoittaja Mikaeli
Menee vähän OT, mutta suosittelen wc säiliöön manuaalista mallia, se toimii varmemmin. Sopiva lenkki giljotiinin varren päähän ja toinen lenkki helman alle, näistä sopiva tanko läpi ja tuloksena on venttiili joka aukeaa (lähes) aina haluttaessa, mutta ei ikinä, koskaan eikä vahingossakaan muulloin. Tanko ruumaan säilöön ja ei edes mekanismi jumiudu, talvellakaan.

Etenkin jos talouteen kuuluu lapsia, koiria tai muita rajoitetusti syyntakeellisia, tämä on tärkeää. Lietevyöry leitintäalueen ruudussa kuulostaa vielä jumittunutta venttiiliäkin pottumaisemmalta skenaariolta🙊 harmaan veden kanssa vielä selviää. Meillä piti myös ovien ilmat katkaista pysyvällä tavalla, liian vaarallinen lelu lapsille toimiessaan...

Re: Ostetaan wc:n giljotiini paineilmatoiminen

Lähetetty: 16 Marras 2021 10:35
Kirjoittaja VOYAGER
Just käsikäyttöistä olenkin miettinyt, joka varmasti paras.
Toi paineilman käyttönappi on wc:n kaapissa, joka on lukittu avaimella, ei pääse ulkopuoliset siihen ihan helposti.
Toinen juttu asentaa vipusia (hyvä idea), veski keskioven etupuolella heti ovesta, ei sovi vipuset muutoin, kuin tarviis tehä linkkuja pohjan alle, et sais tyhjennyksen ekasta sivuluukusta edestä katsoen.
Peltimoottorikin juohtui mieleen, mutta pohjan alle??
Tosiaan tyhjennysventtiili on pohjan sisässä omassa syvennyksessään, ja paineilmasylinteri osoittaa taaksepäin, kääntäminen ei mahdollista, muutoin kuin alkaen metallitöihin. Sit pitää varmaan jo miettiä taas orkkis wc:n ulkoistamista.
Josko löytis välipalat uudelle käsikiljotiinille, jotta sais pudotettua alemmaksi syvennyksestä, ja laittaa sivulle tyhjennys vipusen. Vois sille kantata pellistä uuden suojan.

Ehkäpä kuitenkin löytyis joltakulta originaali? :wink:

Re: Ostetaan wc:n giljotiini paineilmatoiminen

Lähetetty: 16 Marras 2021 10:41
Kirjoittaja Jule
Jos se etäkäyttö on tärkeä keiteeri, niin voihan siihen manuaaliseen giljotiiniin vetää pultilla kahvaan kiinni sopivan iskun pneumatiikkasylinteri, jolloin toimii tarvittaessa myös käsin.

Re: Ostetaan wc:n giljotiini paineilmatoiminen

Lähetetty: 16 Marras 2021 14:30
Kirjoittaja VOYAGER
No ei todellakaan etäkäyttö ole tärkeä kriteeri, kyllä sinne alle vielä taipuu niukin naukin, ja ainakin kotona pitää p skaputki liittää, ei pääse aivan kaivon päälle.
Pääsis vain robailuista helpoimmalla just nyt, kunnes taas jumittais, ja kuset sitten kokkareiden kera asentajan hanskaan. :lol:
Kaikennäköistä askaretta muutenkin!

On siinäkin muuten ajatusta Julella, ei mahoton toteuttaa, jos haluaa kaukaa säätää!