Sivu 1/1

Varoitus messenger tietojenkalastelusta

Lähetetty: 17 Maalis 2008 10:17
Kirjoittaja samppa87
:!: Ajattelin varoittaa kaikkia kylähulluja. :!: :!:

Kaikki, jotka käyttävät msn messenger-ohjelmaa (versiolla ei väliä), älkää käyttäkö www,enstaneette.com (linkki muokattu tarkoituksella toimimattomaksi) palvelua, joka väittää kertovansa ketkä kaikki ovat estäneet teidät messengerissä.

Sivuston tarkoitus on kerätä tunnuksia ja salasanoja. Kun olet ne antanut, sivusto lähettää nimissäsi sähköpostia, joissa mainostetaan heidän palveluaan. Ja uusin tempaus näyttäisi olevan että annetuilla tunnuksilla kirjaudutaan sisään ja lähetetään kaikille yhteystiedoille mainoksia pikaviestinä.

Jos olette jo käyttäneet kyseistä palvelua suosittelen että vaihdatte salasanan.
:!:

Jos huomaatte että joku tuttunne on käyttänyt palvelua (olette saaneet vastaavia viestejä sähköpostiin) kertokaa heille mistä on kyse ja suositelkaa salasanan vaihtoa.

Hieman lisätietoa löytyy mm. http://www.harritimonen.com/?p=129 tuolta, jonne olen itsekin kirjoittanut muutaman viestin.

Toivottavasti tämä saarna auttoi jotakuta ongelmasta kärsivää.

Re: Varoitus messenger tietojenkalastelusta

Lähetetty: 17 Maalis 2008 11:09
Kirjoittaja B9M
Taitaa mesettäjät olla aika harvassa tällä foorumilla :D Skypettäjiä alkaa löytyyn vaikka ollaan jo iäkäämpiä :D . Varotukset on aina paikallaan :shock: Tv. Ari

Re: Varoitus messenger tietojenkalastelusta

Lähetetty: 17 Maalis 2008 11:14
Kirjoittaja samppa87
tuota vähän itsekin ajattelin, että skype-tunnuksia tuntuu kyllä näkyvän.

Mutta jos sattuu vaikka lapset huomaamaan tuollaisen niin tietää mistä on kyse.

Re: Varoitus messenger tietojenkalastelusta

Lähetetty: 19 Maalis 2008 06:13
Kirjoittaja kuoppaukko
Tallaiset varoitukset ovat mielestani hyvia ja paikallaan,, Tietoturvayhtiotkaan ei kaikkia ehdi ilmoitella tokko kaikkia vaarattomampia (joskin pahuksen kiusallisia) tietavatkaan/ huomaavatkaan. Tuskin monikaan avaa nettiyhteytta ja ensimmaiseksi kirjautuu F-Securen, Nortonin yms,, sivuille katsoakseen mika on paivan saldo haitakkeiden suhteen ja milloin tulee paikkaus sarja????