Sivu 1/1

Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 05 Elo 2009 02:52
Kirjoittaja Schaza
Kuhan tässä kaljaspäissäni kirjoittelen... olen aina ollut isojen autojen ja koneiden ystävä, ja kiinnostunut koittamaan kynsiäni kainenmoisilla työmailla. Tällä hetkellä melkein 3 mukulan isä ja ikää melkein 30. Rento, ja maailmaa monelta kantilta katsellut sälli...

Ikinä en ole bussia kuskannut, mutta melkein kaikkea muuta tuupattavan ruohonleikkurin ja ison dumpperin väliltä asvalttivehkeisiin ja kalliomurskaimeen asti. Toisinaan kuskaan trukkia, toisinaan nypin kukkapenkkejä tai ohjaan liikennettä.

Mites paljon tuo tuommoinen hiukan uudempi kunnollinen bussi maksaa yleensäkään, mitä täälläkin moni projektikseen ottaa?

Kauhiasti täälläkin toitotetaan että rakennellaan matkailubussia, mutta tien päällä hyvin harvoin näkee. Onko tämä uusikin harrastus vai pidättekö vehkeet liikaa bussin näköisenä jottei erota liikenteessä? Teuvalla erään talon pihassa möllöttää punertavan värinen matkailubussi. Kuka tunnustaa?

Itse en ole kiinnostunut varsinaisesti näistä matkailuvehkeistä, mutta olen kuitenkin kylähullu sekä kulkuripoika...

Tällä hetkellä olen... tai olemme uudet kylähullu-ehdokkaat edellisen kylähullun poismentyä. Erakkoperhe keskellä metsää... asunut 10 vuoden aikana 8 eri kaupungissa ja 5 eri läänissä ennen erakoitumistaan paikkaan nimeltä Myrkky.

Seurana suurehko määrä lemmikkikäärmeitä, kissoja, ja koira. Metsä- ja peltotöiden ja rakentamisen periaatteena että koneilla ei tehdä mitään, vaan kaikki tehdään niinkuin tehtiin silloin kun oli vain hevosia tai muita "yksheppasia". Toisin sanoen käsipelillä tehdään, koska ei ole varaa ostaa hepoa, aasia eikä kamelia... :D

Ajoneuvo on, mutta meille on pääasia vain se että koko perhe (kohta 5 henkeä) mahtuu 2 lastenvaunujen, ja muiden romujen kanssa kyytiin kun johonkin lähdetään. Takasintulomatkalla monesti on paljonkin tuotavaa, joten kuormatilaa tarvii kohtuullisesti. Toisinaan ajoneuvo vetää äestä pitkin peltoa, mutta se korvaa vain sen yksheppasen jota ei ole vara ostaa. ;)

Tässä avautuminen, jos jollain on jotain sanottavaa niin sanokaa pois.

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 06 Elo 2009 14:09
Kirjoittaja Jone
Se taitaa tuo aihion hinta seurata osin lompakkoa ja kädentaitoja. Mutta varovasti jos arvioisi niin 5000€ jos laittaa niin ihan ei alusta alkaen tartte kaikkea tehdä. 10 000 saa jo sitten enempi semmoisen jonka voi värkätä enää mieleisekseen sisältä. 2000€ saa toki myös aihion mutta saman summan taitaa saada bussista romuttamolla, että lie sekin jokin suuntaviiva. Tosin taitava loihtii moisestakin oivan ajokin hyvissä tiloissa/ajan kanssa.

Ja kyllä näitä matkailubusseja on Suomessa mutta ei näitä silti oikein riitä katukuvaan montaakaan. Talvet usein kulkurit lepää ja sitten kesälomilla ja lumettomilla viikonlopuilla taitaa olla se suurin liike noin näppituntumalla.

Ei muuta kun nettiä plaraamaan ja sopivaa aihiota etsimään ja "sekoamaan lopullisesti" :wink:

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 07 Elo 2009 12:44
Kirjoittaja PekuMAN66
Olis mielenkiintoista tietää matkailubussien liikenteessä oleva määrä, saako ARK:sta tai jostain haettua esim. yli 8000 kg matkailuautot jotka on rekisterissä? Satoihin taitaa lukema nousta, mut ei tuhansiin...
Linja-autoina olevia matkailubusseja ei taida sieltä saada eroteltua?

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 07 Elo 2009 13:53
Kirjoittaja Lahti32
Tällä foorumilla on tänään 484 käyttäjää, joista suurimmalla osalla on kulkuri. Kuitenkaan läheskään kaikki ei tänne ole rekisteröityneenä, minäkin taidan olla ainoa aktiivi paikkakunnalla joka täällä höpisee....vaikka on kymmenen kulkuribussia liikenteessä

Eli mun veikkaus on että tämäntyyppisiä autoja olisi Suomessa n. 500 kappaletta

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 07 Elo 2009 16:51
Kirjoittaja Jone
Lahti32 kirjoitti:Tällä foorumilla on tänään 484 käyttäjää, joista suurimmalla osalla on kulkuri. Kuitenkaan läheskään kaikki ei tänne ole rekisteröityneenä, minäkin taidan olla ainoa aktiivi paikkakunnalla joka täällä höpisee....vaikka on kymmenen kulkuribussia liikenteessä

Eli mun veikkaus on että tämäntyyppisiä autoja olisi Suomessa n. 500 kappaletta
Mie kans veikkaan että tuo lukema ei kovin kauas vippaa.

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 07 Elo 2009 21:54
Kirjoittaja kariyr
Minä veikkaan että mene yli viidensadan kun itse sosiaalisesti rajoittuneena tiedän useita jotka ei ole näillä palstoilla :lol:

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 07 Elo 2009 22:01
Kirjoittaja hirmu
jossain täällä foorumilla on sellainen topicci, jossa (muistaakseni jonen tekemä) on karttaan merkitty kylähullujen sijainti karttaan, ilmoitetun paikkakunnan/läänin mukaan. jos sen jaksaisi päivittää, niin varmaan selventäisi sitä missäpäin hulluja on ja missäpäin autoja voisi nähdä. ainakin omaan silmään kulkurit erottuu suhteellisen hyvin, jotakin erilaista näissä on vaikka ulkoisesti ei mikään hirveämmin olisi muuttunutkaan.

varmaan tuohon aihion hintaan vaikuttaa myös millaiseen käyttöön auto tulee. lämpimille kesäkeleille riittää erilainen varustetaso kuin läpi talven (kuten minulla) ajettavaan versioon. ja se on myös todettava että teetetty työ pajalla maksaa oikeasti rahaa. eli tuo ajatelma "mihin omat käden taidot riittävät" lienee aika hyvä ohjenuora projektin suunnitteluun.

en minäkään ollut ennen bussia ajanut, kunnes vaan rupesi ajatus itämään työn ja matkailun yhdistämisestä. luulenpa että jokaista jollain tavalla yhdistää kiinnostus isoihin autoihin ja niillä ajamiseen, ja siitä se hulluus lähtee. sitten jos porukassa voi laittaa ja oppia autostaan ja autoista uutta, on aivan parasta tässä touhussa. on mukava huomata, että vaikka ei olisi oma auto kyseessä, sitä kummasti elää mukana toisen projektissa, laitoissa, ja touhuissa. on tämä hullua mutta mukavaa hommaa.

Re: Pienten ihmisten isoa touhua?

Lähetetty: 08 Elo 2009 19:11
Kirjoittaja Marco71
hirmu kirjoitti:jossain täällä foorumilla on sellainen topicci, jossa (muistaakseni jonen tekemä) on karttaan merkitty kylähullujen sijainti karttaan, ilmoitetun paikkakunnan/läänin mukaan. jos sen jaksaisi päivittää, niin varmaan selventäisi sitä missäpäin hulluja on ja missäpäin autoja voisi nähdä. ainakin omaan silmään kulkurit erottuu suhteellisen hyvin, jotakin erilaista näissä on vaikka ulkoisesti ei mikään hirveämmin olisi muuttunutkaan.
Kyseinen ketju löytyy osoitteesta viewtopic.php?f=4&t=159
Tuota vois toki saada päivitettyä niin näkis mikä on nykyinen tilanne. Uskoisin että määrät ovat lisääntyneet aika paljon.