Sivu 1/1

Alumiinin pakkelointi

Lähetetty: 13 Marras 2010 18:34
Kirjoittaja Lahti32
Kertokaapas viisaat mitä aineita kannattaa laittaa alumiinipellin päälle jotta pakkeli pysyisi pitkään. Sellaiset paikat jossa on 2-3mm pakkelia alumiinin päällä on halkeillut irti. 5 vuotta kesti ja yhteistä halkeilupaikoissa on että kaikki ovat mustalla alueella tai jonkin listan reunassa. Olisko lämpölaajenemisongelma?

Re: Alumiinin pakkelointi

Lähetetty: 13 Marras 2010 23:47
Kirjoittaja Bussiton
Oliko muovikittiä vai lasikuitukittiä :wink: Toi lasikuitukitti on vissiin kestävämpää :roll:

Re: Alumiinin pakkelointi

Lähetetty: 14 Marras 2010 00:15
Kirjoittaja Lahti32
Bussiton kirjoitti:Oliko muovikittiä vai lasikuitukittiä :wink: Toi lasikuitukitti on vissiin kestävämpää :roll:
empä muista kumpaa laitoin, osassa paikoin on ihan alkuperäistä pakkelia jonka päällä on entisten liikennöitsijöiden värit. Pellin pinta on karhennettu tehtaalla melko krouvilla laikalla. Sen päälle ovat vedelleet ilmeisesti ruiskupakkelin.

Re: Alumiinin pakkelointi

Lähetetty: 14 Marras 2010 12:23
Kirjoittaja Reddewil
Perus hieno polyesterikitti karkean hionnan päälle, joki 2metallikittiä" voisi kokeilla myös. Alumiini ja rosteri on vähän sellainen materiaali että kitti pysyy jos pysyy. Pohjan täytyy olla ehdottoman puhdas. Kiteissä on myös eroja, jos on vetäytyvää mallia, niin korkkaa helpommin, joten panostus laadukkaaseen aineeseen kannattaa. Ruiskukitin alle vaatisi varmaan primerin, riippunee taas siitä ruiskukitistä. Pääsääntöisesti purkkikitit levitetään suoraan pellille.
Tuo musta voi vaikuttaa asiaan, kyllähän se kuumenee nopeammin kuin viereinen valkoinen alue.

Re: Alumiinin pakkelointi

Lähetetty: 15 Marras 2010 21:35
Kirjoittaja konenikkari
Alumiiniyhdisteitä on kait monenlaisia.
Pääasia että on puhdas kun kitataan.