Sivu 1/1
Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 18 Helmi 2011 19:37
Kirjoittaja pekkatuu
Oli juttua, että eri polttoaineilla päsee useamman kilometrin enemmän. St1 :sen diisel olisi huonömpaa kuin Tb:n esimerkiksi. Eli 5 sentin hintaerolla saa 5-10 % säästön kilometreissä.???
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 18 Helmi 2011 21:05
Kirjoittaja Falcon
Niin ne väittää että energiasisältö eri valmistajien kesken vaihtelee,tiiä häntä.
Ite tankkailen millä tahansa huoltamolla,mikä sattuu kohdalle.Hinnat on kaikilla suunnilleen samat
täällä meidän syrjäkylillä(Hki).
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 18 Helmi 2011 21:19
Kirjoittaja Reddewil
Voi pitää paikkansa, ja ainakin ST1:n e10 vai mikä tuo uus 95 on, niin kelpaa kumman hyvin pikkuautolle, kulutus noussu selvästi!
Tuossa bussissa varmaan vaikuttas kaasujalka eniten, ajelen aika ronskisti, kaasupohjassa kiihdytykset ja melkeen ryntäykselle...
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 18 Helmi 2011 21:35
Kirjoittaja KajNyy1
Tässä meni pakka äskettäin totaalisesti sekaisin eikä uudempia tilastoja ole näkynyt..
mm. diesel polttoaineen tiheys ei enään saa ylittää 0,845kg/litra, ala rajaa ei ole määritelty jotta "vesitettyä" talvitiisseliä voisi myydä. Mitä tihempi aine sitä enemmän energiaa per litra.
PS! tällä hetkellä bensiini voittaa jo dieselin per kg laskien
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 19 Helmi 2011 00:50
Kirjoittaja happa66
Naapuria, kun tuossa alkuu ehtoosta jututin, niin tuumas et ko st1.sen naftaa tankkas ni ei toivookaan saada transiittia kovalla pakkasella käyntiin. Alku talvest oli sama ongelma ollu ja kelit ku lauhtu et pääs Poriin saakka, niin oli käyny ottamas tankin täyteen TB asemalta. Ei ollu sen jälkeen kuulemma ongelmia ennen kun alko taas tankkamaan "oman kylän" asemalta.
a-p
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 19 Helmi 2011 07:50
Kirjoittaja Victorjussi
ABC:llä tulee enimmäkseen tankattua. Siellähän ei ole tietoa, mistä ovat kulloinkin halvimmalla polttoaineet saaneet.
Standardit määrittelee laadun ja Suomessa on saanut vielä hyvää tavaraa. Myyjän säiliöissä pienillä asemilla ja kauppojen pihalla olevissä säiliöissä on aina riskinsä saada vesipitoista tavaraa.
Oma tankki kuurottuu myös vajaana ollessaan, korroosio irrottaa seinämistä tavaraa ja pohjalla olevat sakat lähtee liikenteeseen, kun käytetään jäänestoaineita.
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 19 Helmi 2011 09:42
Kirjoittaja Carman
Nesteen ja Seon aineita tulee käytettyä henkilöautoissa ja bussissa, näissä kahdessa ei ole ainakaan mitään havaittavaa eroa.
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 19 Helmi 2011 17:57
Kirjoittaja Rosvolinna
Sen verran eroa olen havainnut. Norjalaisten diesel on ilmaisesti energiapitoisempaa kuin kotinurkkien. Pidin kirjaan LT-volkkari asuntovaunuyhdistelnmän kulutuksesta lomareissulla. Suomen litkuilla vei 12l sadalla ja Norjan aineilla jäi 10 litraan. Aina oli lusikka pohjassa. Sen verran vajaatehoinen oli tuo kulkine.
Söpö kuin mikä, mutta tehoton.
Re: Minkä firman polttoainetta käytät
Lähetetty: 19 Huhti 2011 03:23
Kirjoittaja Schaza
Omasta mielestäni tämä ketjujen välinen ero on aika suurikin jopa. Eron huomaa tiettyjen asemien välillä niin bensassa kun kiisselissäkin... ajelen paljon tuolla LT:llä nyt työpaikan saatuani melkein 100 kilometriä päivässä, ja ero on eri asemien välillä aika huomattava. Ketään kehumatta tai mollaamatta, aiemmin mainittujen ketjujen ero on mm. hyvä esimerkki.
Tankkaan usein St1:llä arkipäivinä kun on sopivasti työmatkan varressa. Viikonloppuna tarvittaessa heitän Teboilin dieseliä tankkiin toisaalla, niin jotenkin vain voi väittää että Teboilia kuluu työmatkalla huomattavasti vähemmän ja autokin kuulostaa paljon terveemmältä vääntöä vaativassa tilanteessa.
Vastaus kalluppiin... käyttäisin mieluiten Teboilia tai Shelliä, mutta ko vaihtoehdot on aika vähissä täällä korvessa.