Sivu 1/1
5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 10:20
Kirjoittaja kittari
morjens. aikomuksenani olisi ostaa bussi ja rakentaa siitä asunto-auto. saako 50000e toimivaa peliä. katselin nettikoneesta niin siellä on aika monta siihen hintaluokkaan sopivaa. meneekö luokkaan ikuisuus projekti? olen rakennellut asunto vaunuja joten sisusta ei tuota ongelmia.
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 10:45
Kirjoittaja Reddewil
Tervetuloa palstalle!
Kumpi oli bujetti, 5 tonnia vai 50 tonnia? 5:llä tonnilla saa aihion jossa varmasti on töitä migille, tuolla 10x hinnalla voi keskittyä sisustaan.
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 11:07
Kirjoittaja ob_do
Tuossa viiden tonnin hintaluokassa liikkuu monenmoista vehjettä.. itselle kun haeskelin autoa niin kävin katsomassa todella surullisia tapauksia. Mutta sitten löytyi ajokki erittäin edullisesti, hitsattavaa toki oli hieman mutta tekniikka on hyvä. Hinta taitaa kaikkien muutos- ja korjaustöiden jälkeenkin jäädä tuohon viiteen tuhanteen.....toistaiseksi tietysti...
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 17:37
Kirjoittaja Bussiton
Onko sulla iällä merkitystä vaiko vaan hinnalla

ja onko tuo 5tonnia ehdoton yläraja

meinaan jos sais varusteita mukaan niin voisko hinta olla vähän enemmän

täällä olis tarkoitus laittaa toi vanhempi auto myyntiin niin sitä vaan aattelin josko kaupan tynkää vois aatella

Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 18:29
Kirjoittaja Rosvolinna
Uskoisin, että 5k eurolla saa aihion. Jos tuuri käy niin hyvän sellaisen.
Toisaalta tuo aihion hinta on vain osa koko projektin kokonaiskustannuksista. Omalla kohdalla olin laittanut hintahaarukan välille 5-10k€ Tuon sisään se lopullinen hinta jäi. Onhan tuossakin B10M.ssäni vikoja alustan ja korin osalta, mutta ei mitään ylitsepääsemätöntä. Vaihteiston synkrot loppu, sumulaseja, sähköä hukassa... Kaikenlaista varustetta ja somistetta voi sitten hankkia ihan omatunnon ja lompakon mukaan.
Rakennustarvikkeisiin menee yllättävän paljon rahaa. Niitä en uskaltaisi nakertaa kiinni aihioon, jonka kunto on epäilyttävä. Sahatavaraa on vaikea siirtää seuraavaan. Hella ja TV on huomattavasti helpompi uusiokäyttää.
Renkaiden kunto ja jarruhihnat kannattaa katsoa tarkkaan. Säästää isot rahat, jos on hyvillä pinnoilla.
Hommaa semmoinen mikä on leimassa - pääset rauhassa tutustumaan autoon ja jos ei nappaa niin laita vempain kiertoon.
Onnea etsinnälle ja pikku laitolla leimaan

Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 20:22
Kirjoittaja kittari
joo tais nolla näppäin jumiutua:) eli 5000e on auton hinta. Se on aikalailla semmoinen summa jonka sais kasaan...mikähän on sen ajokin hinta?
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 19 Helmi 2011 23:47
Kirjoittaja Lahti32
Ei tuolla aihion hinnalla ole väliä vaan sillä paljonko valmis auto saa maksaa. Itse maksoin aikoinaan 2200e romusta katsastamattomasta aihiosta jonka tekniikka ja kori oli kunnossa. Sen jälkeen on palanut rahaa aika lailla. Kavereille sanoin että tästä tulee aivan mahtava asuntoauto kunhan vähän rakentelen sitä

olivat huuli pyöreänä ettei taida onnistua. Nyt samat kaverit sanoo että lopeta jo se tuunaaminen, en lopeta sillä niin kivaa se on
Korin ja alustan kunto, pitääkö maalata, renkaat, tekniikka, lasit, akut, ja eihän se passais kovin homeessa olla jos ei meinaa kokonaan uusiksi pistää. Toisaalta ostamalla halvan ja töisevän aihion pystyy hanketta rahoittamaan niukistakin varoista kunhan ite osallistuu suunnilleen kaikkeen tekemiseen.
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 20 Helmi 2011 11:19
Kirjoittaja kittari
joo mulla taitaa olla samallainen vimma rakentaa ja korjata, liekö kansan sairaus

. Kuusi vekaraa vaan rajoittaa hieman sitä oman ajan ottamista, ja ovat vielä liian pieniä auttaakseen vaikka innokkaita ovatkin. Pitäis siis löytää kulkuri joka toimii ja olis tosiaan leimattu. toi 5000e taitaa olla aika vähän toimivasta pirssistä... Sisärakentelu kyllä onnistuu, viime vuonna purin seitsemän metrisen kosteusvaurio asuntovaunun ja rakensin uusiks. mukavaa ja terapeuttista hommaa

. kaupunkiliikenne busseja sais halvalla mut soveltuu vissiin aika huonosti matkailu käyttöön. saattaa olla perä välitykset epäedulliset ym. eikä taida olla tiloja vesi säiliöille ja muulle matkailu varusteille. olis kiva saada neuvoja minkä tyyppinen vekotin olis järkevä ostos ja miten noi jarrut voi tarkistaa, pitääkö irroittaa renkaat nähdäkseen. sähköt (s3luvat) ja rakennus taito löytyy mut raskaan kaluston tekniikka ruosteessa

Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 20 Helmi 2011 12:23
Kirjoittaja Rosvolinna
Kaupunkibussien tavaratilat ovat niukat. Lattia on matalalla ja ne ovat rakennettu itsekantavalle korille - ainakin uudemmat. Joten koriin tehtävät muutokset saattavat vaikuttaa korin jäykkyyteen.
Toisaalta säiliöt ja talotekniikan voisi sijoittaa sisätiloihin. Samaan tapaan kuin asuntovaunuissa. Olisi ainakin leveät ovet ja vielä kolmin kappalein.
Vanhemmat autot ovat rakennettu perinteiselle tikapuurungolle ja kori on apurunkoa, jota on helppo parsia kokoon. Osassa saattaa olla apurunko sinkittyä tavaraa. Pintapeltejä on suhteelisen helppo uusia.
Takamoottorisissa ehdokkaissa kannattaa tarkistaa takarungon kunto, että pysyy moottori matkassa. Puslat, iskarit, ilmapussit, jarrukellot - nämä kaikki on syytä tarkistaa huolella. Liikkuvat eri hintaluokissa kuin pikkuautoissa. Käy äkkiä, että parin tonnin auto on moninkertaistanut arvonsa - ainakin menopuolelta. Bussipurkaamoista saa kyllä edullisesti palikoita, mutta niitä ei kovin montaa ole maassamme.
Mikäli hankit tulevan autosi liikennöitsijältä. Saat varmasti auton huoltohistorian mukaasi. Näin ainakin oman aihioni kohdalla oli. Siitä selviää öljynvaihdot, suodattimien vaihdot, jarrurempat, yms.
Korostan, että en ole mikään asiantuntinja näissä asioissa. Minulla ei ole aiempaa kokemusta raskaan kaluston huollosta ja korjaamisesta. Uskon, että ihminen on oppivainen ja muut kanssaharrastajat auttavat.
Viime kesänä kun aihiota etsin. Kävin katsomassa useita ehdokkaita. Oli kovat työ estää itseään ostamasta sitä ensimmäistä - niin kova hinku oli auto saada. Nyt olen tyytyväinen - maltoin mieleni ja löysin pienen etsimisen jälkeen juuri sopivan aihion.
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 20 Helmi 2011 12:59
Kirjoittaja Bussiton
kittari kirjoitti:joo tais nolla näppäin jumiutua:) eli 5000e on auton hinta. Se on aikalailla semmoinen summa jonka sais kasaan...mikähän on sen ajokin hinta?
Kuudella sen vois kätellä pois pihasta

Varusteista sen verran että mukaan tulisi mm: aggrekaatti, lcd-tv, digiboksi, digiantenni(paikallaankattomiseen), DVD-soitin, liesi, jääkaappi, invertterit(puhdas sini- ja modifioitusiniaalto), kemssa, kaksakkujärjestelmä, viilennysvehe, lavuaari kylmällä vedellä ja jotain muuta. Vuoteet löytyy tällä hetkellä 5-henkilölle mutta kaikki on tehty helposti purettavaksi....
Istumapaikkoja 12-hengelle mutta helppo katsastaa C-kortille kun pituus on 12m. Säilytys onnistuu kesään asti.
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 20 Helmi 2011 15:25
Kirjoittaja kittari
kuulostaa hyvältä... nyt eiku paljo töitä tekemään että sais rahat kasaan. tossa olis varmaan enemmän rahalle katetta kun että itse alusta pitäen hommais kaikki. älä hävitä kaunotarta;)
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 20 Helmi 2011 16:04
Kirjoittaja possukka
terviisit anssin jukalle laittaa rannanjärvi /possukka :
Re: 5000e bussi.
Lähetetty: 20 Helmi 2011 18:48
Kirjoittaja kyykkis
possukka kirjoitti:terviisit anssin jukalle laittaa rannanjärvi /possukka :
Kiitos.. ( jos minua tarkoitat?)
Kävit pohojanmaalta kaanian hakemassa?