Sivu 1/1
Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 12:35
Kirjoittaja ikilika
Tossa noita kosteudenpoistoon tarkotettuja rakeita ja pönttöjä ihmetellessä tuli mieleen ilmalämpöpumpun kuivaustoiminto (dry), voiskos tota käyttää koko talven? En ole koittanut kuinka käytännössä toimii, pakkasillahan ei tietysti kuivausta kylmillään olevassa bussissa taideta tarvitakkaan. Sähköt on vedetty autoon koko talveksi, ihan vaan elektronisen hiirenkarkottimen takia

Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 12:49
Kirjoittaja Lahti32
pari sangollista merisuolaa tai kissanhiekkaa. Vaihto helmikuussa, pysyy kuivana jos vaan katto on tiivis eikä lumen alta vuoda sisään. Pitäs kokeille tuota dry toimintoa auttaako mitään, ehkä ei auta koska toiminto perustuu kylmään kondensoivaan sisäyksikköön, ei taida kondensoida yhtään kovin kylmässä ilmassa.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 13:08
Kirjoittaja ikilika
Joo, pitää koittaa toimiiko, sittenhän tuo selviää. Imeekö 2x10kg merisuolaa niin paljon kosteutta että riittää pitämään kuivana? Entäs tuuletusaukot, onko syytä jättää auki vai kiinni? Jos jättää auki niin tuleeko ulkoilmasta kosteutta sisälle? Nyt on edessä konekoppa pois ja takaa viiminen kattoikkuna auki, eli ilma kiertää. Kattoikkunan yli on vedetty 2x3m pressu jonka reunat on "auki" niin ei sadevesi pääse tupaan asti.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 16:58
Kirjoittaja kittari
pumpun kuivaus toiminto toimii sillee et pumppu vuorotellen lämmittää ja jäähdyttää. lämpimän ilman kosteus tiivistyy jäähdytystoiminnolla sisäyksikön kylmiin alumiinirimoihin ja taas lämmitystiminnon aikana rimoihin jäätynyt vesi sulaa ja valuu poistoputkea pitkin pihalle. olikohan sekavasti selostettu
mulla oli hiiret käyny viime talvena vierailulla bussissa. ajattelin vaan että jos jätät kone kopan auki... taitavat kyllä löytää aina jonkun sisäänpääsyn

Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 19:33
Kirjoittaja ikilika
Nonni, testattu. Ei toimi, pumppa haluis 15astetta lämpöä ennenku suostuu kuivattelemaan. Olkoot, mennään suolasaaveilla tai jollakin vastaavalla.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 20:38
Kirjoittaja Rosvolinna
Kaikki ylinmääräinen kangastavara kannattaa viedä pois autosta. Samoin ruokatarvikkeet.
Kuivaamiseen on parhaaksi osoittautunut kalsiumkloridi ( tiesuola ). Imee moninkertaisesti kosteutta verrattuna merisuolaan. Minulla on merikontissa kahdessa muovivadissa tiesuolaa. Kontissa olevat teatterilavasteet ja vaatteet pysyvät kuivina. Toisaalta kontti on tiiviimpi kuin linja-auto.
Rölli-autossani pidän ilmalämpöpumppua päällä. Se vie minkä vie, mutta vähemmän se maksaa vuositasolla kuin kosteusvaurioisten pintojen uusiminen. Kovalla pakkasella kosteudesta ei ole huolta, silloin sammutan pumpun.
Tiesuolaa olen käyttänyt asuntovaunuissa - eniten tuota kosteutta tuntuu tiivistyvän keväällä. Pakkasyön jälkeen, kun aurinko lämmittää kylmän vaunun niin kondensoitumista tapahtuu.
Noissa vaunu/veneliikkeiden kosteudenpoistajissa on kissanhiekalla kilohinta kohdallaan....
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 20:45
Kirjoittaja ikilika
Kangastavara, patjat ja ruokatarvikkeet vietiin ensimmäisenä pois. Mistä tuota "tiesuolaa" saa ostaa?
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 18 Marras 2012 22:24
Kirjoittaja Rosvolinna
Rautakaupasta ostin 50kg:n säkin pari kymppiä.
On muuten pahaksi iholle - kunnon käsineet käteen kun annostelee. Muuten tuo on melko harmitonta ainetta - kesän tullen tuon voi nakata hiekkatielle. Sitoo kosteutta estäen pölyämisen.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 22 Marras 2012 22:07
Kirjoittaja Mikkisa
Itse ostin tuolta Saksanmaalta Trotec merkkisen adsorptiokuivaimen 150€. Hävyttömän hyvä laite tuon hintaiseksi vempeleeksi. Toimii 1-40c välillä ja virtaakaan ei vedä ihan tolkuttomia muuta kuin eka kertaa käynnistäessä. Pidin siinä energiamittaria ja aika tasasesti 300-500w välillä meni. Reippaan litran ottaa ilmasta reilussa vrk. Ilma ei tunnu läheskään niin kylmältä mitä mittari näyttää että tää saattaa olla kova sana matkassa aikasin keväällä ja syksyisin.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 22 Marras 2012 22:09
Kirjoittaja Mikkisa
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 22 Marras 2012 22:33
Kirjoittaja Rosvolinna
Tuo vaikuttaa toimivalta koneelta.
Meillä on kotona kylpyhuoneessa ilmankuivain. Kompuramalli - kyllä se saa säiliönsä vuorokaudessa täyteen. Suihkukaapin ja muurin välissä on varttimotin klapipino kuivumassa. Hyvä laite puiden pintakosteuden poistoon. Samalla kone tuottaa hieman lämpöä. Kylppärissä ei tuon lisäksi muuta lämmitintä tarvitsekkaan.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 22 Marras 2012 23:04
Kirjoittaja Mikkisa
No minäkin ostin sen ensin kylppäriä ja apukeittiötä varten kun 4 mukulaa kylpee niin kosteusrasitus on melkoinen. Takkaa nyt kumminkin ahkerasti lämmitelly ja se kuivaa aika hyvin. Maltoin sen sitte viedä autoon. Tuohan muuten varmasti toimii halkojen kanssa. Kyllä on itsekkin kaikki puut tuonu pannarin kautta kun kesä oli mitä oli. Kyllä se vaan melkosesti lämpöäkin pukkaa kun 8-10c oli nytkin perästä eteen kun kävin ihmettelemässä.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 23 Marras 2012 00:08
Kirjoittaja Reddewil
Mikkisa kirjoitti:Itse ostin tuolta Saksanmaalta Trotec merkkisen adsorptiokuivaimen 150€. Hävyttömän hyvä laite tuon hintaiseksi vempeleeksi. Toimii 1-40c välillä ja virtaakaan ei vedä ihan tolkuttomia muuta kuin eka kertaa käynnistäessä. Pidin siinä energiamittaria ja aika tasasesti 300-500w välillä meni. Reippaan litran ottaa ilmasta reilussa vrk. Ilma ei tunnu läheskään niin kylmältä mitä mittari näyttää että tää saattaa olla kova sana matkassa aikasin keväällä ja syksyisin.
Litra/vrk, niin turha sinne koppiin on viedä mitään suolasäkkejä jos oikeasti kuivana halutaan pitää!
0,5kWh tarkottaa karkeasti kuukaudessa 34€ sähkölaskua (0,10€/kw kaikkineen). Mutta tuohan on pieni hinta siitä että imee kostutta purkkiin.
Tuolla ilmalla on niin pirullinen voima että se hakeutumalla koittaa aina tasaantua, eli jos ulkona on kylmä niin se tulee sisälle ja jos sisällä on kosteaa niin se pyrkii kuivempaan! Notta jos vakuumia et bussiisi saa niin pidä se kylmänä, minä olen sitä mieltä.
Edit: onko se kosteus ongelma? Mielestäni tässä taistellaan tuulimyllyjä vastaan, eli suhteellista kosteutta vastaan. Mites se ilmanvaihto, se kun tekee autuaksi...
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 23 Marras 2012 18:56
Kirjoittaja LT 28
Ihan noilla suola jutuilla on pidetty kuivana , petivaatteet ym ollu autossa eikä mitään ongelmaa tuuletus räppänät vaan auki et ilma kiertää.

Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 23 Marras 2012 22:49
Kirjoittaja Rosvolinna
Heti, kun alkavat pakkaset sammutan ilpin ja linja-auto saa olla kylmillään. Pakkasella ilmankosteus on vähäistä. Uskon silloin suolavatien riittävän.
Tuosta ilmanvaihtoasiassa olen hieman eri linjoilla. Suolalaarit eivät jaksa kuivaa koko maailmaa. Kattokanavavien kauttaa pääsee lämmin ilma poistumaan ja kynnyksen välistä tulee kylmää tilalle.
Asumusvaunuissa olen kuullut käytettävän 15W hehkulamppua kattoluukun kohdalla. Saa kuulemma ilman kiertämään - miksi sen pitäisi kiertää? Ei se ilma tuossa merikontissa mihinkään kierrä. Lattia on bambu/eukalyptysvaneria ja kaikki muut pinnat terästä. Ovet ovat varustettu kumitiivisteillä. Ainoana ilmanvaihtona on 15x15cm kokoinen räppänä, jossa on suodatinkangas tukkeena ja rottaverkko. Kaikki kontin tavarat ovat riihikuivia. Joskus olen ottanut kontista puutavaraa suoraan pajaan - ei kosteudesta tietoakaan.
Eläminen ja perunankeitto tuo kosteutta - tyhjillään olevan asumusajoneuvon kosteuspitoisuus on tasan sama kuin ulkoilman.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 27 Marras 2012 23:26
Kirjoittaja vjk55
Kolme kattoluukkua vähän auki ja keskiovi pikkasen ravollaan noin yhen sentin rako. Ei ole ollut suolaakaan ja kuivana on pysynyt. Petivaatteet on autossa ja kuivia ovat, ei mitään hometta patjojen alla. Sängyissä on pohjana rima lauvotus, eli sälepohjat, muutaman sentin ravoilla. Umpipohja ei ole hyvä. Vanhanaikanen putkitelevisio 32 tuumanen laajakuva, ei ole särkynyt vaikka on ollut 30 asteen pakkasessa. Miten nämä nykyset litteät let televisiot kestää pakkasessa. Kysyin kerran Gigantissa, että voiko jättää pakkaseen, niin myyjä ei suositellut jättämään ja arveli, että takuukaan ei korvaa jos särkyy. mulla ollut 7 tuuman littunäyttö peruutuskamerassa ja en ole sitäkään pois talveksi vienyt on kestänyt pakkaset. Yksi kahvinkeitin särkyi kun oli jäänyt putkiin vettä oli halennut. Nyt olen kääntänyt kahvinkeittimen ylösalaisin ja jättänyt silleen ei ole sitten särkynyt. Minä en suihkuja laita bussiin ikinä, ne jäätyy pakkasessa, en viiti ruveta aina putkia ja säiliöitä tyhjentämään talveksi. Onhan noita suihkuja leirintäalueilla ja käyn vaikka uimahallissa. Tietysti jos olis aina autolle lämmin talli niin sitten tai en sittenkään. Muovikanisterilla tuon vaan juomaveten ja perunat voi keittää. Mutta jokainen tekee, rakentaa pussin itseään varten.
Re: Talven ajan kosteuden poisto.
Lähetetty: 28 Marras 2012 14:00
Kirjoittaja Bussiton
Hyvin on kestänyt lcd-telkkari talvet

parina ekana talvena vein sisälle makkariin mut ei enään kolmantena jaksanut
