Sivu 1/1
tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 01 Syys 2014 21:52
Kirjoittaja pelti
Scanian laatikosta -cag- hävis vaihteet 5-8.
1-4 toimii. Mutta vehe kulkee vaan 35 km/h.
Aamulla lähtis lautta malmööseen mutta tuollaei voi ruotsin läpi ajaa.
Pystyykö joku auttaan puhelimitse
050 386 6475.
Pelti hampurissa
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 01 Syys 2014 22:35
Kirjoittaja kulkuri
Koita yöllä ajaa travemündeen ja siitä sitten lautalla helsinkiin
....hamburg scania....
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 02 Syys 2014 01:18
Kirjoittaja pelti
kolmekymppiä motarilla 70 km. Nyt laivassa ja suuntana hesa.
Täytyy nyt nukkua yön yli.
Varmasti tulee kysymyksiä, kun alan tuota ihmetellä. Varautukaa siis

Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 02 Syys 2014 09:56
Kirjoittaja Reddewil
Aluevaihtaja jättää vaihtamatta? Sieltä laatikostahan vois käsin rykästä sen ison puolen päälle?
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 02 Syys 2014 10:12
Kirjoittaja neppi
Onks sille sulake? Onks siinä sähköllä jotain joka on menny vikatilaan ja vaatii buuttauksen?
N
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 02 Syys 2014 12:48
Kirjoittaja pelti
Sulakkeita ehdotti saksan scania kaverikin ekaksi katottavaksi (ja toinen vaihtoehto planeetta...) . Eivät muuten auta tienpäällä yksityistä, elleivät saa Suomen scanialta maksusitoumusta.
Mutta en viallista sulaketta löytänyt. Laatikko toimi moitteetta alpit, motarit, ei ylimääräisiä ääniä tms.... Sitten Hampurissa pysähdyin yhden lampun alle kahville, ja sen jälkeen oli vaihteet hukassa;) Robotti heittelee ja vaihtaa hyvin vaihteet 1-4 ja tarjoaa vitostakin, mutta homma jää siinä kohtaa vapaalle, ei vaihdu vitonen. Ja jos ilotikulla hämmentää noita isoja vaihteita, niin numerot vaihtuu kivasti kojelaudassa mutta N palaa myös koko ajan. Pikkuset toimii silläkin.
Kojelaudan napista saa vaihteiston luettelemaan koodeja ison nipun, mutta eipä mikään noista autosta löytyvistä papereista sisältänyt noita koodeja, joten ne eivät avanneet tilannetta. Kunhan pääsen kunnon nettiyhteyden taakse pitää KVG.
Mutta nyt Vuosaareen matkalla ja siitä ei pitkälti ole Vantaalle, joten eiköhän toi pihaan saada. Kaverin auto on Turussa, joten sen lennokit ja kamat pitää vielä sinne ajella, mutta toi pätkä mennään vähän pienemmällä autolla.
Pistän stooria tuonne matkakertomuksien puolelle, silla muuten matka oli magee. Pitivät muuten Saksassa ja Italiassa todella kylähulluna, kun tuollaisella liikutaan
Motarilla Saksalainen samanhenkinen hullu tuli 0303 mersulla rinnalle ja oli jäbällä hymy korvissa ja peukutti kaksin käsin. (Silloin vielä mentiin ihan normi vauhteja).
Veikkaan, että aika monessa facebookissa on kuvia bussista. Kyllä sitä niin paljon kuvattiin ja sisällä käytiin ihmettelemässä.
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 02 Syys 2014 13:39
Kirjoittaja wiima63
kyllä se siltä kuulostaa että aluevaihtaja kiukuttelee laatikossa. paa scania aluevaihtaja googleen niin löytyy jotain stooreja kuorma-autojen laatikoista.
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 02 Syys 2014 20:34
Kirjoittaja Iski
Voisi olla magneettiventtiili vika, olis halpa korjaus, jos tossa laatikossa sellainen on.
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 03 Syys 2014 09:09
Kirjoittaja KajNyy1
"Eivät muuten auta tienpäällä yksityistä, elleivät saa Suomen scanialta maksusitoumusta. "
Tuon minä kiersin seuraavalla tavalla. Annoin puhelimessa luottokorttini tiedot ja pyysin tulostamaan sitoomuksen aj antamaan sen asentajalle mukaan joka tulee auttamaan. Allekirjoitin sen jonka jälkeen korjaus alkoi.
Korjaamolla riittää että näytät luottokortin millä maksat korjauksen.
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 03 Syys 2014 17:51
Kirjoittaja pelti
Vika paikallistettu ja tilapäisesti korjattu (Scania Suomi). Vaihteiston yksi magneettiventtiilin johto oli hinkkautunut runkoa vasten ja otti runkoon. Nyt otettiin suojapelti pois (jota vasten hinkkautui) ja kaikki vaihteet toimii. Seuraavaksi ryömin auton alle tuossa pihassa ja korjaan ne hiertymat ja varmistan, ettei ole mikään piuha melkeen poikki.
Kiusallinen vika, mutta ei onneksi kallis korjata

Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 04 Syys 2014 13:54
Kirjoittaja pelti
tältä piuha näytti, taisi yksi säie olla kiinni tuossa toisessa. ja suojalevyssäkin on hiertymää
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 04 Syys 2014 17:05
Kirjoittaja Rosvolinna
Tuohon kannattaa laittaa päälle sellaista muovista suojaspiraalia. Sellaita millä tietokoneen piuhat voi niputtaa läjään.
Selvisit säikähdyksellä - hyviä kilometrejä

Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 04 Syys 2014 18:53
Kirjoittaja pelti
Kierittelin ympärille itsevulkanisoituvaa teippiä noihin johtoihin, ja tinasin tuon katkenneen. Tulee vesitiivis, ja pitäisi vulkanisoitua yhdeksi "kuoreksi".
Re: tien päällä ongelma ja saksassa ollaan
Lähetetty: 04 Syys 2014 20:23
Kirjoittaja kulkuri