Virta-asema autokäytössä ?

Avatar
B9M
Kansleri
Viestit: 1484
Liittynyt: 05 Helmi 2005 15:35
Truck: Volvo FH12 380 XL
Location: Kokkola
Member id: 048
Paikkakunta: Kokkola

Virta-asema autokäytössä ?

Viesti Kirjoittaja B9M »

https://www.lumise.fi/varavirta/ecoflow ... BmEALw_wcB
Alkaa oleen hupiakut taas 2*225ah finitot = 700 ekua niin ajatus alkaa liitään. Akkujen tilalle tuontapainen niin kapasiteetti 10 kertaistuis. :shock: Hinta "vaan" kolminkertaistus :mrgreen:
Sitten haavemaailmaan: lataus auton laturilla +28V ja paneeleilla 3x250W. (Pihassa vielä 4x375W paneelit) tai sitten tolppasähköllä parkissa. Sukolla sitten syöttö auton sähköihin no problem :) mutta, mutta pitäs olla 24V jatkuva syöttö perälautanosturille ja muille hiluille.
Ilmeisesti laitteen akuston jännite on 48V ja ainakin 12V tulee ulos :roll: Mitä sittem BMS ymmärtää :oops:
Olishan se metkaa pakkasten tullessa kiskasta möntti sisälle lämpimään. Talvella kun haluja liikenteeseen niin möntti +20 C asteisena kyytiin ja johtoihin :mrgreen: . Jos kotona tulis pitempi sähkökatko niin mönttiin kiertovesipumput kiinni ja pokkoä pesään. Tuumailee @ri
#048