Sivu 1/1

Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 28 Huhti 2009 20:10
Kirjoittaja latari
mistä päin vois hakea vikaa kun tuo valo ei toimi. mittarin testerillä valo toimii joten poltin on ehjä.anturille tulee virta. anturin pitäis olla ehjä. alusta volvo b58 1973 kori lahti 1986.

Re: Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 28 Huhti 2009 22:41
Kirjoittaja Reddewil
Anturi on paisarissa, ja siihen pääsee käsiksi ainakin delta star 50:ssä sisältä penkin alta, ja taitaapa olla tavaratilassakin luukku. Ei muuta kuin mittaat miten anturi pelaa. Luulisin että pinnan laskiessa yhdistää piuhat. Jos anturi ehjä niin sitten piuhat poikki väliltä anturi-mittaristo.
Mä en oo muuten löytänyt nappia millä testata noita mittariston valoja, missä se sulla on?

Re: Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 28 Huhti 2009 22:46
Kirjoittaja only4pro
Minulla se nappi on piirturin alla oikeassa kulmassa...

http://gallery.kylahullutkulkurit.fi/di ... =60&pos=36

Re: Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 28 Huhti 2009 23:07
Kirjoittaja Reddewil
only4pro kirjoitti:Minulla se nappi on piirturin alla oikeassa kulmassa...

http://gallery.kylahullutkulkurit.fi/di ... =60&pos=36
Vaikka meneekin OT:ksi, niin ei mulla vaan löyty mitään vastaavaa... Nm. kaikkia nappuloita väännetty ja paineltu :D

Re: Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 28 Huhti 2009 23:09
Kirjoittaja only4pro
otetaan vielä yks ot:

Eikä ole niin kun olen jossain huomannut, eli siinä ajovalojen kytkimessä, olisko välillä 0 - parkki tai parkki - ajovalo?

Re: Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 03 Touko 2009 14:48
Kirjoittaja latari
Asiaa tutkittu ja anturi on paisarista lähtevässä putkessa. Anturiin tulee vain yksi johto johon tulee virtaa. Anturia mittailtu ja se pitäisi olla ehjä. Eli kun vettä on se ilmeisesti maadottaa ja kun vesi loppuu katkeaa maadoitus joltain releeltä. Hakusessa siis tämä ko. rele ja varoitusvalon väli jossa vika kai on.

Re: Jäähdytysnesteen vähyyden varoitusvalo

Lähetetty: 06 Touko 2009 05:57
Kirjoittaja Puu Tiainen
Onko anturi varmasti kunnossa? Sinne kerääntyy pienet määrät kalkkeutumaa ja muuta töhnää. Rele tarvii erittäin pienen herätevirran, joten pienikin maavuoto anturissa riittää. Tarkista samalla anturin maadoitus.
Syttyykö merkkivalo hetkeksi kun virrat kytkee päälle?
Rele ja sulakkeet löytyy volvon sähkötaulusta, semmonen minirelettä hieman isompi mötikkä, saattaa lukea päällä "Motometer"
Tarkista sulakkeet ensin ja virransyöttö releelle, hyppylangalla voi testata yhteyden merkkilampulle.
Releviat ilmenee yleensä merkkilampun jatkuvana palamisena, mutta kaikkihan on mahdollista.