Sivu 1/1

Löpömittari elää omaa elämää

Lähetetty: 13 Syys 2020 21:07
Kirjoittaja Jespersson
Mistähän pitäisi alkaa etsimään vanha b10m eagle korisessa löpömittari seisonnassa ollessaan seonnut, nykyjään on niin optimistinen että kun virrat laittaa päälle niin tankki on aina täynnä, sitä kun koputtelee ei tapahdu mitään mutta virrat kun katkaisee niin ei laske viisari kunnes koputtelee, onko VDOn matka päättynynt tähän seisontaan vai onko noissa antureissa tms tyyppivikoja?

Re: Löpömittari elää omaa elämää

Lähetetty: 13 Syys 2020 23:50
Kirjoittaja Rosvolinna
Katso ensin ne tankin pään liittimet ja johtojen kunto. Sadepäivänä kannattaa aloittaa mittariston päästä. Nuo liitinpinnit saattavat hapettua tai löystyä juotoksestaan.

Kohta kerrallaan niin kyllä se vikapaikka vastaan tulee.

Re: Löpömittari elää omaa elämää

Lähetetty: 14 Syys 2020 07:46
Kirjoittaja jeepster
b10m mittaristot on tunnettuja juuri tuosta ominaisuudesta että pitää koputella, yleensä vika löytyy pohjapiirilevyn ja irtomittareiden välisistä pinneistä, hapettumasta, tai niiden murtumisesta irti piirilevyltä.
Muistaakseni polttoainemittari toimii niin päin että jos johto on irti nousee täynnä asentoon. Niitä antureitakin on kaiketi vanhemmiten hajonnut, omastani oli kulunut vastuslanka poikki.