Sivu 1/1
Sänkyhissi saranat mistähän löytys?
Lähetetty: 29 Heinä 2010 17:43
Kirjoittaja menopeli
Ku kattelee noita tehastekosia autoja,lähes jokasessa on sellainen laskettava sänky.Mielellään minäkin sellaista!Vaan mista ostaa tämä nosto mekanismi?Tietääkö joku?
Re: Sänkyhissi saranat mistähän löytys?
Lähetetty: 29 Heinä 2010 23:31
Kirjoittaja Reddewil
Hymeriltä, karavaanarikaupasta. Tottahan toki kylähullu tekee saranat itse! Kuva sellaisista saranoista olisi kiva, niin voisi ihmetellä lisää.
Re: Sänkyhissi saranat mistähän löytys?
Lähetetty: 01 Elo 2010 10:44
Kirjoittaja menopeli
Pittää lähettää Reimo firmaan/Campingshop firmaan kyselyä.Menen kattoon malliksi yhtä 613 siinä on laskettava sänky.Kuulemma vaierivetonen.Vesisysteemin tankit on usein nostettu auton perälle, lattialle.Sen päälle on rakennettu kylppäri,korotetulla lattialla.Etuna voidaan talvi eristää helposti,kiinnitys vaivatonta.Tämä voi olla tehastekoinen vehe mitä meen kattoon,elikkä tulee paljon uutta ideaa.
Re: Sänkyhissi saranat mistähän löytys?
Lähetetty: 01 Elo 2010 12:00
Kirjoittaja IRJA
Olen joskus aikaa sitten ottanut mitat ja piirtänyt jonkinmoisen kuvankin Hymerin etusängyn laskusysteemistä . Periaatteessa ja käytännössäkin ihan helposti toteutettavissa ihan "kylähullu" menetelmillä . Noston ja laskun kevennys oli toteutettu kaasujousilla kummassakin "saranassa" . Kuva on nyt vain niin hyvässä "tallessa" etten heti löytänyt

, mutta kun "talsi" löytyy voi laittaa ihan kaikkien nähtäville
Re: Sänkyhissi saranat mistähän löytys?
Lähetetty: 02 Elo 2010 11:19
Kirjoittaja Scania-Vanhool
Tuollainen "mekanismi" itselle..