Tällä kyseisellä autolla oli edellisen omistajan kanssa pieniä ongelmia sähkönkulutuksen kanssa, ja koska tälläinen en tapoihini kuulu, järkeiltiin sähköjärjestelmä aika pitkälti uusiksi.
Autossa oli vekkulisti mekaanisen kytkimen kanssa rakennettu hupiakkusysteemi normaalin käynnistysakun rinnalle, jossa normaali muuntajalaturi. No ne hupiakuthan oli keittyneet pilalle. Hupiakkulaatikkoon tuli toinen akkupari, jonka eriytin pelkästään webastoa varten.
Asunto-osassa oli sekaisin 12 ja 24 laitteita, joille sähkö tuli monesta paikasta. Pari erillistä jännitteenalenninta korvattiin yhdellä, johdotuksia vedettiin paljon uusiksi, ja kaikki asumiseen tarvittava erotettiin toimimaan erillisestä hupiakustosta, jonka sijoitin parisängyn alle, herääpä ainakin jos jysähtää. Lähtökohta oli että kaikki parkissa käytetään hupiakuista, ja auton saa käymään, eli kotiin pääsee aina starttiakuin.
Katolle tuli 2x270w aurinkopaneelia lataamaan hupiakkupuolta. Kaverilta löytyi ylimääräinen 100w ohutkalvopaneeli, jonka kytkin ajoakkuja lataamaan.
Invertteriksi tuli reddevililtä -12 vuonna ostettu powerstar, joka sai vierelleen venekäyttöön tarkoitetun cristec merkkisen 3-kanavaisen 20A laturin. Maasähkökeskuksesta voi nyt valita meneekö sähkö invertterille vai laturille vai molemmille. Toi powerstar on vähän huono hyötysuhteeltaan, mutta virransäästötilassa sillä on nyt pari kesää pärjätty, aurinkopaneelilla pysyy jääkaappi päällä koko kesän. Yli viikon kesälomareissuakin on tehty kokonaan ilman maasähköä, hupipuoli irti ajoakuista. Ehkä suurempi ongelma on tuo invertterin latauspuoli, joka on aika raju, maasähkön kytkeytyessä ohjaa kuorman invertterin ohi, ja lisäksi alkaa lataamaan täysteholla (n.1000w). Huonon sähkön leirintäalueilla tämä on ongelma jonka olen tosiaan kiertänyt olemalla pelkällä laturilla verkossa. Nyt päädyin kokeilemaan monen kehumaa uudempaa tekniikkaa, ja invertteri vaihtui mpp-solar merkkiseen. Tyhjäkäyntikulutus ainakin on huomattavasti pienempi, ja tälle voi asetuksista säätää maksimia latausvirtaa. Pitää mittailla tuota latauspuolta vielä, voisiko tuon irto laturin jättää kokonaan pois. Tämä myös netin mukaan kuulemma pöhisee aika tavalla, saa nähdä miten vaikuttaa nukkumiseen.

- 20200908_191030.jpg (88.76 KiB) Katsottu 12320 kertaa

- 20200908_211230.jpg (104.72 KiB) Katsottu 12320 kertaa