Sivu 1/1

Materiaalivaatimus

Lähetetty: 23 Marras 2005 08:33
Kirjoittaja Bussiton
Elikkäs miten te jotka ootte päättäneet jättää autonne linja-autoksi :shock: olette hoitaneet ton rakennusmateriaalien palamisnopeus asian :roll: :wink: elikkä oletteko hommaneet todistuksia :? vai antaako mennä vaan :shock:

Lähetetty: 23 Marras 2005 17:20
Kirjoittaja Lahti32
Tuota minäkin huolehdin ennen muutoskatsastusta... :roll: Hommasin kalustelevyistä todistuksen ja minulla on alkuperäinen standardi SFS- palamisnopeustestistä. Muutoskatsastus tehtiin nimellä "paikkaluvun muutos" ja ei kukaan puuttunut noihin asioihin. kyselin etukäteen konttorilta saako mitäkin tavaraa käyttää, ja suopeasti siellä suhtauduttiin aiheeseen... :lol: :lol: eli antaa palaa vaan :wink:

Pääperiaate heillä oli että "niin kauan, kun autosta löytyy 10 paikkaa, säilyy se linja-autona, tietenkin varusteet pitää olla, kuten varauloskäynnit, ea-laukku, sammutin ja raivausvälineet"

huba tuo "raivausvälineet" :lol: minä hain varastosta sorkkaraudan, kelpasi hyvin, kuulemma raivausvälineellä säretään ikkunoita :wink:

Kannattaa pohjustella rakentamista siellä konttorilla missä aikoo katsastaa.

Re: Materiaalivaatimus

Lähetetty: 04 Helmi 2009 20:57
Kirjoittaja only4pro
Tähän vähän kurssilaiseta ajankohtaista tietoa...

Eli nykyään pitää autosta löytyä:

Sorkkarauta, min. 40cm pitkä
Käsilamppu
Lapio
6m pitkä 12mm paksu teräsvaijeri tai lujuudeltaan vastaavaa köysi jossa on auton hinaustappiin sopiva koukku tai silmukka.
Plombattu EA-laukku enintään 10v vanha.
2kg sammutin (ja tietenkin sellainen ABE-mikälie hyväksytty)


Huom! Nämä koskee myös pikkulinja-autoa...
Niin ja kertokaa jos unohdin joku vanha juttu...