Sivu 1/1
Ilmapalje
Lähetetty: 19 Elo 2015 21:24
Kirjoittaja procold
Minulla on takana tila autolle ja siellä rampit joilla auton takaosa nostetaan ylös. Nyt nostan tavallisella hallitunkilla mutta ajatuksena oli hydraulipumput mutta tuli mieleen että onnistuisiko nostaa ilmapalkeella? Löytyykö täältä kokemusta tai ylipäätään tietoa aiheesta?
Re: Ilmapalje
Lähetetty: 19 Elo 2015 22:13
Kirjoittaja pelti
ainakin noita tunkkeja on paineilmatoimisina ja osassa niistä on tuollainen ilmapalje (ainakin kuvien perusteella). Eli toiminee
joku tuollainen :
http://korjaamokone.fi/tuotteet/paineil ... -trenlibow
Re: Ilmapalje
Lähetetty: 20 Elo 2015 11:36
Kirjoittaja Rantarosvo
Sit on semmosia hydraulisen ja paineilmatoimisen yhdistelmiä, missä otetaan ikäänkuin löysät pois paineilmalla, mut sit ite nosto tapahtuu pääasiassa hydrauliikalla.
Re: Ilmapalje
Lähetetty: 20 Elo 2015 14:11
Kirjoittaja Mopar
Riippuu ihan kuinka se on saranoitu, eli paljonko painaa, eli tarvisko kuinka isot sylkyt paineilmalla.
Paineilma hydraulipumpun ostin joskus
http://www.jforce.fi/ ihan inhimilliseen hintaan, sellasta vois kysyä, tietty vaatii sit hydraulisylinterit/in.
Mulla on keskeltä saranoitu ramppi, mikä kippaa vaateriin ihan omalla painollaan, kun auton vinssaa kyytiin. Laita yv:tä jos haluut kuvia toteutuksesta.