Tännehän oli tullut paljon mielenkiintoista juttua lisää. Täytyy ottaa ja lukea ajatuksen kanssa läpi kunhan kerkiää, nyt oon niin täpinöissäni ettei malta eikä jaksa...
Hiukka on ollut tänään epätodellinen olo. Heräsin 04:20, kuudelta läksin ja kotiin pääsin n. 19:00 ja päivään mahtui paljon tapahtumia.
Projekti nytkähti jonkin verran tänään eteen päin, homma alkoi ns. konkretisoitua. Kävin nimittäin ostamassa auton!!
Ei tullut alunperin aikomaani mahurivolvoa, vaan Skania K112, Lahti 450 Eagle -korilla. Vuosimalli on -87.
Auto näytti ihan ehjälle kun kurkki tavaratilojen puolelta. Eikä sade ollut päässyt sisään, ainakaan pahemmin. Renkaitakin siitä löytyi ja ratista jopa kääntyi etummaiset.

Enhän mää näistä mitään ymmärrä, mutta kahteen muuhun saman liikennöitsijän autoon verrattuna tää oli hyvä. Kaveri oli mukana, jolle kuorma-autojen tekniikka on vähän tutumpaa, eikä hänelläkään mitään pahempaa sanottavaa löytynyt.
Autolla on pituutta kaiketi 13 metriä ja akselivälikin hulppeat 7m. En ennen tätä päivää ole bussilla ajanut.. Kohtalaisen laajoja kaarroksia, sanoisin. Ei ihan pikkurakoseen kannata ainakaan äkkiseltään yrittää.

Lisäksi oli jokseenkin mielenkiintoista opetella aluevaihtajan käyttöä, kun autossa kerta sellainen oli. Loppumatkasta alkoi arpaonni useimmiten suosimaan oikean vaihteen valinnassa..

Hommasta teki vielä kinkkisemmän toimimaton kierroslukumittari. Se on ensimmäisiä asioita joka pitää saada kuntoon. Toinen toimimaton asia on ovien aukaisu. Oven vierestä pitää kääntää vipua, jotta saa ovesta paineet pois ja oven auki..

Noh eihän auto ihan uusi olekaan.

Muita akuutteja vikoja ei ainakaan näin ensituntumalta löytynyt.
Täytyy sanoa, että naaman lihakset on saanut tänään treeniä kerrakseen.. Sen verran oli hymy herkässä kun pääkaupunkiseudulta ajelin kohti pohjoista. Tuli muuten tuossa Mikkelin molemmin puolin vastaan rakenneltuja busseja, mutta saattoivat ehkä olla hevosporukkaa? Vai oliko teillä joku tapaaminen jossain lähistöllä? Joka tapauksessa yritin morjestella parhaani mukaan.
Noh, vielä lyhyesti:
* Penkkejä kaupan (kaksi yhden hinnalla, ei kait noita erilleen saa ilman rälläkkää..?

).
* Kaikenlainen skannattu tms, sähköinen dokumentaatio Skaniasta tai Lahti 450 Eagle -korista olisi kivaa...
* Vinkkejä otetaan vastaan miksi kierroslukumittari ei toimi.
* Vinkkejä otetaan vastaan miksi ovenaukaisunapeista ei tapahdu mitään.
* Jos auton historiasta on jotakin tietoa (hyvää tai pahaa), saa kertoa.
Loppuun yritän vielä lisätä pari hätäisesti otettua kuvaa..
- j0ri =)