Poikkeuslupaa pitäisi lähteä hakemaan Traficomilta pituutensa takia.
Uusi tieliikenneasetus tuli voimaan 2021 alusta. Onko lisätietoa asiasta?
Tuossa Iltasanoman juttu aiheesta:
Yli 2,55 metriä leveiden ja kaksiakselisten yli 13,5-metristen linja-autoiksi rekisteröityjen ajoneuvojen käyttö kielletään tieliikenteessä vuoden 2021 alusta alkaen.
Muutos perustuu huhtikuussa 2002 annettuun asetukseen, jossa määritelty siirtymäaika loppuu 31.12.2020.
Tämän jälkeen ylimittaista linja-autoa ei liikenne- ja viestintävirasto Traficomin ohjeistuksen mukaan tule enää hyväksyä määräaikaiskatsastuksessa.
Vaatimuksesta on kuitenkin mahdollista hakea ajoneuvokohtaista poikkeuslupaa, jonka myöntämisestä päättää niin ikään Traficom.
https://www.is.fi/autot/art-2000007703029.html
Soitin Traficomille ja kysyin miten tässä kannattaa edetä. Eivät tienneet edes minkä kaavakkeen heidän sivuiltaan pitäisi täyttää.
Joka asiaan oli vastaus ”kysy katsastuskonttorilta”.
029-5345000 /Traficom
Soitto A-katsastus Tampere-Sarankulma. Vaihde 075 323 2000. Ohjeet mitä sain:
1. Poikkeuslupa hakemus Traficomille. (eivät tienneet hekään mikä kaavake)
2. (Jos lupa tulee) Linja-auton muutoskatsastus matkailuautoksi tai kuorma-autoksi.
Oletan että kyseinen kaavake on oikea:
https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssa ... -massoista
Näin haet poikkeuslupaa
Voit hakea poikkeuslupaa ajoneuvon ja ajoneuvoyhdistelmän mittoja ja massoja koskevista vaatimuksista sähköisellä lomakkeella C408. Laadi poikkeuslupahakemus huolellisesti, koska päätös tehdään hakemuksessa annettujen tietojen perusteella. Huomioi, että poikkeuslupapäätöksestä peritään 380 euron (1.1.2022 alkaen 400 €) maksu riippumatta siitä onko päätös myönteinen tai kielteinen. Poikkeuslupa voidaan myöntää määräaikaisena ja siihen voidaan liittää ehtoja.
Jos kokemuksia tästä uudesta säädöksestä, otan mielelläni vinkkejä ja neuvoja vastaan.
Ja mitä olette kirjoittaneet poikkeuslupaan syyksi, se kiinnostaa
