Hankalassahan oli varsin yleistä tuo Webastojen korjaaminen.
Isäntä (allekirjoittanut) kävi katsomassa kun perhe Bussittoman autossa oli kyseinen operaatio käynnissä. Tuota katsellessa heräsi ajatus josko SisuPussinkin toimimatonta lämmitintä pitäisi vilkaista.
Kun edellisestä autosta oli lämmitin saatu toimimaan oli aika siirtyä katsomaan meidän automme vastaavaa, tosin hieman vanhempaa mallia.
Webasto yritettiin ensin käynnistää ja tuloksena oli paljon savua ilman tulta

. Poltinosa otettiin auki ja aikamme sitä tutkittuamme tulimme päätökseen ,että dieseliä tulee hyvänä sumuna ja kipinääkin se saa. Tästä huolimatta laite ei silti suostunut käynnistymään. Se vain kävi jonkin aikaa, välillä pari minuuttia ja välillä pari sekuntia. Loppujen lopuksi tulimme siihen tulokseen ,että liekkivahti on rikki. Tähän oli hyvä lopettaa korjausoperaatio. Kiitokset mukana touhunneille: Bussiton, Reino-Ratti ja Pohjantähti.
Maanantaina otin Webaston uudestaan auki ja irroitin liekkivahdin. Se olikin varsin selvää kauraa. Vahti oli hajonnut jo aiemmin ja se oli korjattu varsin tyylikkäästi. Vahdissa on lasiputken sisällä valovastus, lasiputki oli katkennut ja se liimattu takaisin kasaan sinisellä silikonilla ja koko komeus oli kääritty folioteipin sisään

. Soitto Webastoja myyvään firmaan
auttoi asiaan, uutta valovahtia löytyi suoraan hyllystä. Tänään kävin noutamassa uuden vahdin ja asensin sen paikalleen. Korjaus oli onnistunut laite käynnistyi kertalaakista! Tämä tietää sitä, että SisuPussin saa käyntiin myös talvella.
Mutta tietysti piti löytyä heti uusi vika. Putkiliitoksissa on jossain vuoto ja se onkin korjattava pikinmiten.
Mutta vaikka lämmitin itsessään nyt toimii ei lämpöä sisälle vielä saada. Syy on kennopuhaltimissa joita autossa on kolme kappaletta. Niistä vain auton takaosassa oleva suostuu toimimaan. Syytä tälle pitää ryhtyä selvittämään ja samalla asennetaan kaksi kappaletta huonetermostaatteja niitä ohjaamaan. Toinen tulee auton etuosaan ja toinen taakse makuuhuoneeseen. Kennopuhaltimiin pitää myös tehdä jonkinlaiset puhallusnopeuden säätimet koska niissä on vain kaksi asentoa, pois ja täysillä

. Eivätkä ne ole mitään hiljaisia..
Liekkivahdit.
