
Nyt alkoi nolottaa siinä määrin tämä päivittämättömyyys että otin niskalenkin itsestäni ja näpyttelen edes vähän jotain, ennen kuin hellitän.
Kesällä sain invertterin korjattua. Avasin sen, testasin ja totesin toimivaksi puhaltimen. Irroittelin piirilevyt ja seurasin puhaltimelta kytkentää aina piirille saakka. Välissä olevat komponentit vaikuttivat ehjiltä. Vika ei näyttänyt löytyvän tästä. Seuraavaksi tarkastelin levyiltä ensin puolijohteet siinä määrin mitä ilman kompojen irroittelua pystyi. Ei löytynyt oikkareita eikä katkoja. Yksikään konkka ei myöskään ollut oikosessa. Juotokset näyttivät päällisin puolin olevan ok. Juottelin uudestaan tästä huolimatta melko ison osan niistä komponenttien kintuista, joista vaikutti isot virrat kulkevan. Lisäksi juottelin vähän pienemmätkin. Lopulta löin laitteen takaisin kasaan ja eipä oirehtinut enää. Vika korjaantui tällä säädöllä!

Juu, kesän ja syksyn reissut jäi tänä vuonna melko mitättömiksi. Osin muiden harrasteiden ja töiden vuoksi, mutta tönöäkin piti hieman korjailla ja sitten yksi iso syy oli renkaat. Pari irvisteli jo sen verran pahasti että ei kehannnut niitä väkisin kiusata, oisivat vielä ratkenneet..
Niinpä sitten päädyin syksyllä rengaskaupoille. Nälkä kasvoi syödessä, ensin käytetyistä kinkkeihin, kinkeistä merkkirenkaisiin. Merkkirenkaista talvikelpoisiin.. Noh, nyt on alla ihan sikakalliit renkaat, aluvanteilla tietenkin

Renkaanvaihdossa vaihdoin taakse pidemmät pyöränpultit aluvanteiden vuoksi. Irroituksessa huomasin että toisen puolen jarrurumpu oli halki. Oli varmasti revennyt aikanaan jo edellisellä kerralla irtiotettaessa, mutta kutaleet laitteneet rummun takaisin. Päättelin sen siitä että halkeama oli lähtenyt ulosvetopultista. Huomasin sen ennen kuin itse aloin touhuun. Lisäksi halkeama oli ruosteessa. Enonkoskelta hain uudet käytetyt rummut, molemmille puolille. Tosin meinasin kokeilla katsastuksen eka tämä toinen vaihdettuna. Jos puoltaa niin vaihdetaan sit toinenkin.
Ylijääneet takapyörien pultit aion vielä vaihtaa eteen, kun siellä on vielä himpun liian lyhyet, paksumpien aluvanteiden vuoksi.
Rengasjumpassa vaihdoin vielä kaikki kuusi iskaria uusiin. Edestä oli melkoinen työ saada ne irti, kun ei rälläkälläkään meinannut mahtua pultteja katkomaan. Piti silputa ristiinrastiin ennen kuin irtosi. Takaa olikin huomattavan nopea operaatio. Osa vanhoista iskareista olikin paikalla ihan näön vuoksi, ei minkäänlaista vastusta..
Samaan syssyyn vetelin pyörän navoista enimpiä ruosteita pois teräsharjalaikalla ja suihkin perään sinkkimaalin ja mattamustaa. Saap nähdä kestääkö. Ehkä joskus hankitaan vielä kromisia bling-bling-peitteitä napojen päälle.
Juu, ja ennen rengassavottaa sain sitten löpötankin vaihdonkin vihdoin tehtyä. Uusi käytetty rosteritankki ehti vuodenpäivät odotella pihassa ennen kuin auton alle pääsi. Tankinvaihdon lomassa tuli hitsattua ruostevaurioita. Tai lähinnä hitsasin poikkipalkkiin semmoisen bolt-on vahvikepalikan.
Kyllä tuli todettua auton alla muutaman vuoden tauon jälkeen taas möyrytessä, että niin se vaan rauta ohenee. Aloitin jo miettimään voisiko rakentaa auton korille pukin, tiputtaa eturungon kokonaan alta pois, hankkia hieman paremman tilalle. Sen korjaisi, hiekkapuhalluttaisi, maalaisi, massaisi ja nostaisi paikoilleen. Sitten ihmettelisi mihin suuntaan auto tahtoo mennä..

Mutta, sitten ajattelin että sama pitäisi tehdä takapäässäkin.. Voe mahoton. Miksi teitä suolataan? Miksi vettä sataa?

Noh, nyt on alustaa taas vähäksi aika rassailtu. Tiellä ei vielä ole kokeiltu uusilla renkailla. Kunhan nuo etupultit vaihdan, täytyypi ensin suunnata konttorille kyselemmään saapiko leimaa vai säädetäänkö jarruja ja mistä hitsataan lisää. Ja saattaa konttorin setä mainita etutuikuttimistakin..
Tilasinkin tällä viikolla uudet etuvalot kun vanhoissa alkaa heijastimet olla jo ruosteessa. Tilasin myös kromisia hattuja pyöränpulteille.

Mut tästä tää, muutamaa talvireissua on jo suunniteltu.
