Kyllä vähän tulee ajettua talvellakin ja lisääntyy talviajo kokoajan. Pitäisi tuolle kapola kaminalle rakentaa tai ostaa, löytää suurempi naftatankki. Tuo tankki on keski tavaratilan keskellä ylhäällä ja se tila ei ole kovin korkea, mutta leveyttä ja pituutta on riittävästi. Tuo keskitila on hyvä kun se on korkeammalla kaminaa ja nafda valuu kaminaan ilman nafdapumppua. Nyt tankkina on 30 litran muovinen perämoottorin tankki.
Kyl auto seisoo talven. Ite kulkisin mielelään, muija mutisee nyt jo, et on kylmä kulkee. Mukulat sentään puolustaa isää, et mennään johonkin. Mut kyl auto seisoo pahimman talven yli. Pääsiäisenä laitetaan pienempi auto liikenteeseen ja aloitetaan kulkurikesä.
a-p
Runko MB 913,-76, Kori DB, kone 5,7l suora6. Cabby 472-76, Kafi 480 -82. Hobby Brestige 610 -86. Uusin tulokas Volvo B9M Vanhool 10 m pitkä -90.
Talvikauden ajot aloitetaan viikon kahden sisällä. Suuntana on Algarve Portugalin eteläisin lääni.
Eksakti lähtöpäivä riipuu viellä ulkoisesta tekijästä ja lopullinen lähtöpäivä säätiedotuksista matkareitin varrelta. Hyvin suunnitellen vältämme pahimmat säät ajoituksella ja reittivalinnalla.
Eipä talvella hirveästi kilometrejä tule kunhan saadaan siirryttyä "talviseisontaalueelle".
Nyt menossa etelää kohti saksassa ja vielä muutama tuhat edessä ennen kuin pidemmäksi ajaksi pysähdytään.
Eka auton kymmenen vuotta (78-87) auto oli käytössä vain "sulan maan" aikana. Seuraava auto tehtiin heti talvikäyttöiseksi. Vuodesta -88 alkaen matkailu on ollut ympärivuotista. Etelään emme kuitenkaan talvisin matkustele. Ei liene aivan sattumaa, että nykyinen kalusto on ilmeisen harvinainen avantobussi. Pirteää kylmän ajan liikettä... toivoo Pataässä
Meillä auto valmiina lähtöön läpi vuoden. Hyvät eristykset ja väliseinä kuskin selän takana tekevät kiesistä täysin talviasuttavan kovillakin pakkasilla. Lämmittimiä on kolmea lajia, primus, webasto ja refleksin laivakamina. Joku niistä aina toimii. Monena talvena heitetty keikkaa hyvällä menestyksellä.
tarkoitus on ajaa läpi talven, vähintään neljänä päivänä viikossa. viikossa tulee matkaa taitettua noin 500 km, eli pitäisi auton pysyä hyvässä iskussa läpi talven. tällä hetkellä lämmitys toimii lattialämmityksen ja webaston varassa, ultimaten ilpo ei ole pelittäny koko aikana. korjaaja ilmeisesti tulossa, mutta milloin...
opettelua varmasti on tämä ensimmäinen talvi lämmityksen suhteen, mutta ei tuolla tunnu kylmä ainakaan tulevan. ainoa haitta on tällä hetkellä tasaisen lämmön ylläpitäminen, mutta luultavasti tuo ilpo auttaa siinä asiassa, kunhan tulee kuntoon tai sitten vaihdetaan uusi pumppu autoon.
hirmu kirjoitti:tarkoitus on ajaa läpi talven, vähintään neljänä päivänä viikossa. viikossa tulee matkaa taitettua noin 500 km, eli pitäisi auton pysyä hyvässä iskussa läpi talven. tällä hetkellä lämmitys toimii lattialämmityksen ja webaston varassa, ultimaten ilpo ei ole pelittäny koko aikana. korjaaja ilmeisesti tulossa, mutta milloin...
opettelua varmasti on tämä ensimmäinen talvi lämmityksen suhteen, mutta ei tuolla tunnu kylmä ainakaan tulevan. ainoa haitta on tällä hetkellä tasaisen lämmön ylläpitäminen, mutta luultavasti tuo ilpo auttaa siinä asiassa, kunhan tulee kuntoon tai sitten vaihdetaan uusi pumppu autoon.
Mitenkäs luulet korjaajan löytävän perille jos auto on koko ajan liikkeellä
Volvo B10M(THD101GD)/Ajokki Royal-90, Scania K113/Carrus Star 602-95
Kun meillä täällä Raumalla ei varsinaista talvea ole, ajamme myös talvikuukausina.
Saattaa olla auton kannaltakin hyvä että saa liikuntoa silloin tällöin.
Mielenkiinnon vuoksi, tekisi mieli joskus pahimmilla pakkasilla etsiytyä paikkaan, jossa pakkasia on, olis varmaan kokemus sekin
Täyty muuttaa äänestystä, kun luultavasti tulee silloin tällöin ajeltua, nyt kun kortti riittää ja leima on Lämpöä tuntuisi ajossa olevan kyllä, mutta tämän päivän ajelun perusteella melko karski tuo pelaa. Kuuma pöllähdys ja kylmä pöllähdys ainakin kuskin paikalla (oli kyllä matkustamon termostaatin perässä tuo lämmönsäätö, enkä kuljettajan hanaan koskenut, oli täysin auki). Matkustamossa toki tasaisempaa lämpöä kun ei ole puhaltimia. Vielä oli 15c lattialla lämpöä kun ajosta on 3,5h ja ulkona on 4c.
meitillä jääpi fantti huilaamaan talveksi,
tai oikeestaan heti kun suola autot näyttäytyvät tiellä,
mitä nyt joitain siirtoja hallista ulos ja sisään,
mutta emme reissuun talvella sillä suuntaa,
onpa sitten ilo ja into odottaa kevättä ja kesää kun alkaapi taas reissukausi
Ensimmäiset pakkaset tuli, ei meinaa lämpö riittää . Olisikohan järkevää asentaa ilmalämpöpumppu lisäksi.Ajattelin myös ruuvata kiinni pari sähköpatteria avittamaan, saisi helposti apuja tälle talvelle.
Travelberg kirjoitti:Ensimmäiset pakkaset tuli, ei meinaa lämpö riittää . Olisikohan järkevää asentaa ilmalämpöpumppu lisäksi.Ajattelin myös ruuvata kiinni pari sähköpatteria avittamaan, saisi helposti apuja tälle talvelle.
Mikä se sun auto on? Itellä tuossa delta star 50 riittää lämpöä moottorista, ja 23kW webastolla lämpee jopa melko nopeaan parkissa. Ettei ois ilmaa tai kierrossa häikkää sulla, jos vesikiertoiset patterit?
Kyllä mennään talvi erilaisin menopelein.
Vkl oli siirtymää Joensuu-Oulu-Rovaniemi-Joensuu ja alas tullessa oli synkkä kyllä keli Paltamon yläpuolella. Sumua, tiet ihan jäässä ja satoi alijäähtynyttä vettä ja heikot valot. Scania vanhus pysyi 60kmh vauhdissa tiellä just ja just. Meinas sattua pahastikin kun vastaan tulevalta kaistalta irtosi pikku auto 2 kaistan sivuluisuun ja huitaisi meidän puolelle metsään muutama sekunti ennen meidän keulaa. Ei ois voinu tehdä sitten yhtään mitään. Onneksi nainen autossa selvisi pienellä shokilla ja tärinällä. Autokin meni kivasti maata myöten eikä pellit menny solmuun ja hinausautoa vaan soiteltiin paikalle avuksi kun ei ois meidänkään bussi olisi kuin sutinut paikallaan jos sillä ois yrittänyt vetää ojasta. Niin oli liukas ettei oikein seisaallan kestänyt ajokadalla vaikka selvistä päin oltiin Omaan autoon kaavailen nastarenkaita eteen jos tulee yhtään enempi tuota ajoa. Pienet siirtymät vielä menee mutta tuo keli ois ollu Nepparille/taidoille jo liikaa noilla renkailla.