Lisää uusia hulluja...

Yleiset tai muut asiat, joille ei ole omaa osastoa
Avatar
Cindy
Kippari
Viestit: 55
Liittynyt: 31 Elo 2007 20:56
Truck: Myymis /MB Kiitokori
Location: Kiiminki

Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja Cindy »

Hei kaikille!
Oiva nimi tuo Kylähullut kulkurit! Taitaa kuvastaa meitäkin :). Ilmoitan täten julkisesti, että olemme liittyneet Kylähullujen kulkureiden joukkoon. Kesän saaliina pihaamme ilmestyi nimittäin kaksi bussia. Vanha keikkabussi "Vaappis", joka on kyllä tainnut tulla tiensä päähän. Mieheni mukaan siinä on kuitenkin hyvä moottori... Toinen on Mersun alustalla oleva vanha myymäläauto, josta pitäisi tulla jo ensi kesäksi meille matkailuauto. Onpahan ainakin isompi mersu kuin naapurilla :D
Kirjoittelemme projektikuvausta ja laitamme kuvia galleriaan, kunhan ennätämme. Teiltä kokeneilta rakentelijoilta kuulisimme mielellämme, mitä pitäisi hoksata ottaa huomioon jo tässä suunnitteluvaiheessa. Onko joku laittanut esim. vesikiertoista lattialämmitystä autoonsa? Kun kotona on sellaiseen tottunut, olisi se niin mukava matkailukodissakin... Muutkin vinkit ovat tervetulleita.

t. Sirpa ja Eero
Sirpa ja Eero
Myymis
Rakennettu 2010
Kori:Kiitokori Team -82
Alusta: MB 1114 vm. -85
Moottori: MB 6,0D
Avatar
Bussiton
Vapaaherra
Viestit: 2400
Liittynyt: 18 Loka 2005 09:54
Location: Jokela
Member id: 015
Paikkakunta: Jokela

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja Bussiton »

Tervetuloa ! Jos mahdollista niin kannattaa tulla viikonlopuksi taikka vaan käymään tonne Hankalaan jossa pannaan taas hullut nippuun :lol: siellä saa hyviä ideoita omaan autoon :mrgreen: ja näähän ei kyllä meinaa koskaan valmistua :oops: just kun tuntuu että tietää mitä haluaa niin tulee uusia ideoita :shock: :lol: Mukavaa on kyllä huomata kuinka paljon on hulluja tässäkin maassa :shock: :lol: :lol: :lol:
Volvo B10M(THD101GD)/Ajokki Royal-90, Scania K113/Carrus Star 602-95
Avatar
B9M
Kansleri
Viestit: 1481
Liittynyt: 05 Helmi 2005 15:35
Truck: Volvo FH12 380 XL
Location: Kokkola
Member id: 048
Paikkakunta: Kokkola

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja B9M »

Tervetuloa joukkon ja suunta kohti Hankalaa. Vaikka kahdella autolla.
Lattialmmityksestä: Liiterissä odottaa 100m 15mm Wirsboa lattiaan asennusta, jota ei asennetakkaan. Lattiassa eristeenä 50mm Finfoam ja 18mm koivuvaneri jonka päällä käytävämatto. Kokemuksena yli -20 C pakkasesta on, että saa sipsutella vaikka avojaloin eikä tunnu kylmältä. Jos laminaattia laitatte niin sitten on varmasti pakko laittaa koska on niin kylmä materiaali.Tv. Ari
#048
Avatar
otto
Rattiamiraali
Viestit: 294
Liittynyt: 28 Maalis 2006 20:48
Truck: Scania DS11
Location: säynätsalo
Member id: 59

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja otto »

terve tuloa joukkoon ja hyvän harrastuksen pariin. :shock:
"Heelmä"scania Ds11turbo-74 ajokki 5000
volvo240
Rattimajuri
Viestit: 163
Liittynyt: 31 Heinä 2007 13:49
Truck: Scania 80 vm.1975
Location: kauhava
Paikkakunta: Kauhava
Viesti:

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja volvo240 »

tervetuloa
Avatar
Matkamese
Ajoneuvos
Viestit: 799
Liittynyt: 19 Marras 2006 23:15
Truck: Haaveissa taas
Location: Kuusankoski
Member id: 065

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja Matkamese »

Cindy kirjoitti:Hei kaikille!
Ilmoitan täten julkisesti, että olemme liittyneet Kylähullujen kulkureiden joukkoon. Kesän saaliina pihaamme ilmestyi nimittäin kaksi bussia. ....Toinen on Mersun alustalla oleva vanha myymäläauto, josta pitäisi tulla jo ensi kesäksi meille matkailuauto. Onpahan ainakin isompi mersu kuin naapurilla :D
t. Sirpa ja Eero
Tervetuloa vaan! :)

Millä koneella/alustalla teidän Mersu? 1317? Kiitokorin koppa? Kiinnostaa kun itsekin kävin vastaavaa katsomassa kesällä.
Nippanappa niukinnaukin.....rima heiluu, muttei putoakaan.
Avatar
Jone
Kansleri
Viestit: 1074
Liittynyt: 03 Helmi 2005 14:10
Truck: Fiat Ducato 2.8 JTD
Location: Pohjois-Karjala

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja Jone »

Tervetuloa! Tuo Hankalan viikonloppu ois varmaan "arvokas" alkutaipaletta ajatellen. Toteutusta jos jonkinmoista ja mielipidettä joka lähtöön. Eikös siellä ole ihan mökkejäkin jos linjuri ei ole vielä ajokuntoinen?
Avatar
H.Tawast
Rattiamiraali
Viestit: 294
Liittynyt: 20 Helmi 2006 13:43
Truck: Scania
Location: Pori
Member id: 044
Paikkakunta: Pori

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja H.Tawast »

Tervetuloa Äänekoskelle tutustumaan laitteisiin, ja mikäli ette nyt pääse, keväällä taas tavataan.. :D
Harry ja Päivi
Letkuliiteri/Scania/Kiitokori -80
Avatar
Cindy
Kippari
Viestit: 55
Liittynyt: 31 Elo 2007 20:56
Truck: Myymis /MB Kiitokori
Location: Kiiminki

Re: Lisää uusia hulluja...

Viesti Kirjoittaja Cindy »

Valitettavasti Hankala jää/jäi väliin työkiireiden takia :( . Seuraavaan tapaamiseen sitten. Kiitoksia kaikista tervetulotoivotuksista, porukka vaikuttaa todella mukavalta!
Matkamese kirjoitti:
Millä koneella/alustalla teidän Mersu? 1317? Kiitokorin koppa? Kiinnostaa kun itsekin kävin vastaavaa katsomassa kesällä.
Mersussamme on Kiitokorin koppa, ja alusta 1114. Väri oli ostaessa (ja on vielä vähän aikaa) sellainen hieman armeijan vihreään vivahtava ja sisusta oli täynnä myyjän rojuja, jotka eivät kylläkään tulleet auton mukana...


t. Sirpa
Sirpa ja Eero
Myymis
Rakennettu 2010
Kori:Kiitokori Team -82
Alusta: MB 1114 vm. -85
Moottori: MB 6,0D
Vastaa Viestiin